Co to jest Fenstertag?
Fenstertag to dzień między dniem ustawowo wolnym od pracy a weekendem. Na przykład Święto Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w Austrii co roku w czwartek, więc następujący piątek jest okienkiem.
Jaka jest różnica między Fenstertage, Zwickeltage i Brückentage?
Różnica jest w regionach, w których używa się tych słów. Ich znaczenie jest jednak wszędzie takie samo. W Austrii Fenstertag nazywa się również „Zwickeltag”. W Niemczech i Szwajcarii częściej mówi się o „Brückentag”.
Czy Zwickeltag jest dniem wolnym od pracy?
Niestety nie. W szkołach takie dni chętnie wykorzystuje się jako dni autonomiczne dla szkół, dzięki czemu nauczyciele i uczniowie częściej mają wolne w dni powszednie. Każda szkoła sama decyduje o tym, w które dni będą one używane, więc nie można uogólniać, że każdy Fenstertag w szkole jest wolny. Wiele z nich, np. przed i po Wielkanocy lub Bożym Narodzeniu, i tak przypada w ferie szkolne dla uczniów i nauczycieli, więc nie ma to dla nich znaczenia. Inni pracownicy muszą złożyć wniosek o urlop, jeśli chcą mieć wolne.
Który austriacki land ma najwięcej okienek?
Jeśli chodzi o ustawowe dni wolne od pracy, to w Austrii są one ważne we wszystkich landach. Oznacza to, że wszystkie mają taką samą liczbę Fenstertag.
Są jednak landy, w których szkoły i urzędy są zamknięte w niektóre święta, na przykład w Karyntii w dniu świętego Józefa. Jeśli mieszka się w tym landzie, teoretycznie ma się więcej okienek.
Czy każdemu pracownikowi w Austrii przysługuje liczba dni urlopu określona w jego umowie?
Tak, zgodnie z prawem przysługuje taka liczba dni urlopu, jaką określono w umowie o pracę. Zawsze może się zdarzyć, że szef nie zatwierdzi wniosku o urlop, jeśli kolega z pracy ma już wolne w tym dniu. Wtedy będzie trzeba przełożyć urlop na inne dni.
Czy pracownicy z dziećmi w wieku szkolnym mają pierwszeństwo przy ubieganiu się o urlop?
Tak, rodzice z dziećmi w wieku szkolnym mają pierwszeństwo przy ubieganiu się o urlop. Pracodawca musi traktować ich preferencyjnie, ponieważ nie mają oni innej możliwości podróżowania z rodziną niż w okresie wakacji, czy ferii.
Czy pracodawca może odrzucić mój wniosek o urlop przypadający na tzw. Zwickeltag?
Chociaż uwzględnianie potrzeb pracowników jest korzystne dla środowiska pracy, sukces przedsiębiorstwa jest najważniejszy dla pracodawcy. Jeśli zbyt wielu pracowników złożyło już wniosek o urlop, wniosek może zostać odrzucony. To samo dotyczy wesel w obrębie przedsiębiorstwa. W takim przypadku pracodawca może odrzucić wniosek o urlop.
Czy austriacki pracodawca może anulować zatwierdzony urlop w nagłych wypadkach?
Tak, w wyjątkowych przypadkach pracodawca może anulować przyznany urlop. Może się to zdarzyć, ale tylko w nagłych wypadkach. Jeśli wszyscy pozostali pracownicy zwolnią się z pracy z powodu choroby lub niespodziewanej śmierci współpracownika, pracodawca ma prawo do anulowania przyznanego urlopu i może oczekiwać, że przyjdzie się do pracy. Jeśli jest się już na wakacjach i nie można zastosować się do zaleceń szefa, ponieważ na przykład przebywa się za granicą i nie ma lotów powrotnych na czas, trzeba dogadać to z pracodawcą.
Czy dni urlopowe w Austrii można przenieść na nowy rok?
Ogólną zasadą w przedsiębiorstwach w Austrii jest, że urlop musi być wykorzystany w bieżącym roku kalendarzowym. W wyjątkowych przypadkach urlop można przenieść na nowy rok. To zależy od firmy.
Źródło: urlaubsguru