Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Zwolnienie a okres wstrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Austrii

Czy zwolniony pracownik może pobierać zasiłek dla bezrobotnych od razu po zakończeniu stosunku pracy? Okazuje się, że nie. W Austrii obowiązuje bowiem czterotygodniowy okres karencji.

W przypadku, gdy pracownik sam zwolni się z pracy bez uzasadnionego powodu, przez okres czterech tygodni od zakończenia stosunku pracy, nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych. Dzieje się tak z powodu obowiązującego w kraju tzw. okresu karencji (Sperrfrist). Warto wspomnieć, że mimo braku zasiłu w tym czasie obowiązuje pełna ochrona ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli stosunek pracy zostanie zakończony przez pracodawcę, okres karencji zasadniczo nie obowiązuje. Wyjątkiem jest sytuacja w której pracownik został zwolniony ze względu na jego karygodne zachowanie (co może być przykładowo powodem zwolnienia w trybie natychmiastowym). Jeśli stosunek pracy zostanie zakończony za porozumieniem stron, okres wstrzymania zasiłku nie obowiązuje. Karencja nie skraca czasu pobierania zasiłku, ale w przypadku obliczania wysokości emerytury, okres ten nie jest wliczany.

Czterotygodniowy okres wstrzymania wypłacania świadczeń rozpoczyna się w momencie zakończenia stosunku pracy, niezależnie od tego, kiedy zostanie złożony wniosek o zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) i/lub zasiłek pomostowy (Notstandshilfe). Jeśli wnioskodawca złoży więc dokumenty w austriackim AMS’ie miesiąc po swoim zwolnieniu, okres karencji nie będzie go dotyczyć. Natychmiastowe zawnioskowanie o zasiłek zapewnia jednak nieprzerwaną ochronę ubezpieczeniową.

Co zaś, gdy osoba rozpocznie nową pracę w trakcie czterotygodniowej blokady świadczeń? W takiej sytuacji wznowienie zatrudnienia może być postrzegane jako powód zniesienia okresu wstrzymania. Częściowe wypłacenie zasiłku jest więc możliwe. W przypadku otrzymania decyzji o karencji istnieje możliwość złożenia odwołania w ciągu czterech tygodni od otrzymania decyzji w odpowiedniej placówce AMS’u, który zadecydował o okresie wstrzymania wypłaty świadczenia.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Rodziny mogą odliczyć od podatku różne wydatki. Które dokładnie? Które przynoszą największe korzyści? Prezentujemy krótkie rozeznanie.

W surowym reżimie sanitarnym w Austrii ponownie otwarta zostanie gastronomia, turystyka, kultura i sport.

W Austrii firma jednoosobowa, która po raz pierwszy zatrudni pracownika, może dostać dopłatę od państwa, ale musi spełnić

Ile urlopu przysługuje osobie zatrudnionej w Austrii? Kiedy może go wybrać, a kiedy przepada? Przedstawiamy najważniejsze regulacje dotyczące

Zobacz jeszcze to!