Listę ciekawych miejsc otwierają dzieła natury. W Styrii jest co najmniej kilka wspaniałych jezior, gdzie każdy szanujący się fotograf-amator nie będzie mógł się powstrzymać, przed seryjnym robieniem zdjęć. Mowa tu o Altausseer See, Grüner See czy Mittersee znanym również jako Spiegelsee.
Foto: Bwag (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Największe zainteresowanie budzi bez wątpienia Grüner See, które słynie z przejrzystej i szmaragdowej barwy wody i dosłownie pielgrzymek osób zafascynowanych nurkowaniem. Osoby, którym nie straszne górskie wędrówki powinny za cel obrać Spiegelsee, położony na masywie górskim Dachstein. Sam masyw warto odwiedzić nie tylko ze względu na jezioro. Widok rozpościerający się z wiszącego mostu czy ze schodów prowadzących do punktów widokowych, zapiera dech w piersiach.
Foto: Gerdsch (Eigenes Werk) [CC BY-SA 3.0 at (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en)], via Wikimedia Commons
Fani wędrówek na pewno nie będą również narzekać na widoki w parku narodowym Gesäuse, który jest jednym z trzech największych na terenie kraju. Zielone pastwiska, bujna zieleń, rwące strumyki, rzeki i szczyty górskie (najwyższy z nich to Hochtor – 2.369 m. n.p.m) – a to wszystko na powierzchni ponad 11 tysięcy hektarów, która jest zamieszkiwana przez różne gatunki zwierząt począwszy od świstaków a na kozicach skończywszy.
Foto: Isiwal/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0 [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Każdy szanujący się turysta powinien przy okazji podróży do Styrii zaliczyć również płaskowyż Tauplitzalm, położony w regionie Salzkammergut. Warto zwrócić uwagę na tzw. Szlak sześciu jezior. Woda jest tu krystalicznie czysta a co więcej – zdatna do picia. Piękny górski krajobraz oraz cudowne widoki to kolejne dwa argumenty, przemawiające za tym miejscem. Odrobinę czasu warto poświęcić również na wypoczynek w parku krajobrazowym Almenland Teichalm – Sommeralm gdzie prawdziwie można rozkoszować się naturą
Foto: Zairon (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
40 kilometrów od stolicy regionu czyli miasta Graz znajduje się wąwóz Bärenschützklamm. Zwiedzanie tego terenu umożliwiają liczne drabinki oraz mosty, które dodają pieszej wędrówce emocji i kolorytu. Fani przygód oraz trekkingu będą się tu czuli jak ryby w wodzie!
Podróżując po Styrii nie sposób nie zwrócić uwagi na tzw. Styryjskie Szlaki Wina, których w sumie jest aż osiem. Prócz wina, które można degustować w licznych gospodach, właściciele winnic oferują również ich zwiedzanie oraz liczne możliwości do aktywnego spędzania urlopu.
Foto: Rollroboter (Eigenes Werk) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Styria słynie również z okazałych klasztorów i opactw. Planując wycieczkę w tę stronę warto zarezerwować czas na zwiedzanie opactwa Benedyktynów w Admont, klasztoru w Vorau czy miasta Mariazell. Miłośników książek zainteresuje z pewnością wspaniały zbiór, jaki mieści się w bibliotece przy klasztorze w Admont. 70.000 odnowionych książek, freski sufitowe i rzeźby są dumą regionu i magnesem dla turystów.
Foto: Karl Gruber [CC BY-SA 3.0 at (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en)], via Wikimedia Commons
Prócz zabytków sakralnych warto także zwrócić uwagę, na te świeckie. Świetnym przykładem jest tutaj Kornmesserhaus w mieście Bruck an der Mur. Budowla jest jednym z najpiękniejszych świeckich budynków, wzniesionych w stylu gotyckim. Wzrok przyciągają przede wszystkim imponujące arkady, które noszą cechy stylu weneckiego.
Foto: Wolfgang Glock (Self-photographed) [CC BY-SA 2.0 at (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/at/deed.en)], via Wikimedia Commons
Miłośników historii i architektury, prócz Kornmesserhaus zachwycą w Styrii liczne zamki. Warto udać się choćby do zamku Herbestein, jednego z najbardziej znanych w Austrii a wyróżniającego się położeniem (zamek leży na wysoko położonej skale) oraz połączeniem architektury gotyku, renesansu i baroku. Turyści lgną również do twierdzy Riegensburg, która jest położona na stożku wygasłego wulkanu.
Foto: Bambschi4 (Own work) [CC BY-SA 3.0 at (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en)], via Wikimedia Commons
W samej stolicy regionu, która po Wiedniu jest drugim co do wielkości miastem Austrii, warto zobaczyć zamek Eggenberg, który znajduje się na liście zabytków UNESCO i jest nazywany największą i najważniejszą barokową budowlą regionu. W zamku znajduje się świetnie zachowane oryginalne wyposażenie a także bogate zbiory muzeum Joanneum.
Będąc już w mieście warto wdrapać się na górę Schlossberg i zobaczyć położoną na niej wieżę zegarową znaną jako Uhrturm a także pozostałości zamku. Ze szczytu góry rozpościera się cudowny widok na panoramę miasta. W Graz warto zostać na dłużej, choćby po to by spróbować regionalnej kuchni czy pospacerować uliczkami starego miasta.