Austria oferuje wspaniałe zimowe przeżycia na swoich lodowiskach. Jazdy na łyżwach można w tym kraju spróbować między budynkami oraz na zamarzniętych jeziorach.
Lodowiska w stolicy Austrii
Lodowisko przy wiedeńskim ratuszu „Wiener Eistraum”
Co roku miejsce przed ratuszem zamienia się w lodowisko o powierzchni 9000 m2 tworząc piękny zimowy krajobraz i raj dla miłośników łyżwiarstwa. Przed bajecznie oświetlonymi budynkami ratusza i teatru „Burgtheater” rozciągają się 4 duże ślizgawki, a przez romantyczny oświetlony park przebiegają trasy do jazdy na lodzie. Z atrakcji można korzystać codziennie.
Lodowisko „Wiener Eislaufverein”
Nocne przejażdżki oferuje wiedeńskie lodowisko o powierzchni 6000 m2, rozciągnięte między salą koncertową a parkiem miejskim. Organizowane są w tym miejscu liczne wieczory tematyczne, a imprezy przekształcają ślizgawkę w parkiet taneczny.
Lodowisko z nietypową lokalizacją „Kunsteisbahn Engelmann”
Jedyne lodowisko we Wiedniu na dachu, które jest również jednym z pierwszych sztucznych lodowisk. Miłośnicy łyżwiarstwa mogą tu kręcić swoje piruety z pięknymi widokami.
Ślizgawka pośrodku Starego Dunaju
Kiedy zimą Stary Dunaj pokrywa warstwa lodu, rzeka nadaje się do jazdy na łyżwach. Jednak będąc na naturalnym lodowisku, trzeba być świadomym zagrożeń. Dlatego zalecane jest, aby nie poruszać się samotnie, ani na cienkich warstwach lodu, warto trzymać się z dala od miejsc pod mostami. Polecany odcinek na Starym Dunaj znajduje się między Gänsehäufel – Kaiserwasser – Angelibad.
Najpiękniejsze lodowiska naturalne w Austrii
Dolna Austria
Jezioro Lunzer See to kolejna propozycja naturalnego lodowiska, kiedy to zima sprzyja warunkom. Miejsce znane z najniższych temperatur pokrywa gruba warstwa lodu i zimą zamienia się w jedno z największych naturalnych lodowisk w Dolnej Austrii. Również w regionie „Waldviertel” przy odpowiednio niskich temperaturach i stabilnej tafli lodowej jest możliwość jazdy na łyżwach.
Karyntia
Jezioro polodowcowe Weißensee jest największą stale zamarzającą powierzchnią w Europie. Od połowy grudnia do początku marca nie tylko łyżwiarze korzystają z pokrywy lodowej o grubości 40 cm, odbywają się kuligi, również dla miłośników wędrówek znajdzie się miejsce.
Burgenland
Odpowiednio długo utrzymujące się niskie temperatury tworzą lodową pokrywę na Jeziorze Nezyderskim. Tym samym zamarznięta powierzchnia ok. 300 km2 staje się największym swobodnie dostępnym, naturalnym i prawdopodobnie najpiękniejszym lodowiskiem w Europie Środkowej.
Tyrol
Dolina Alpdach również oferuje wiele malowniczych ślizgawek. Na zamarznięte Jezioro Tristacher o romantycznie zimowym krajobrazie można dojechać z hotelu Tristacher See, który oferuje darmowy przejazd kilka razy dziennie. Kolejne naturalne lodowisko o powierzchni 7000 m2 znajduje się w Ried Tiroler Oberland, gdzie łyżwiarze dzięki oświetleniu do późna mogą się ślizgać. Wyjątkowym miejscem jest również zamarznięta tafla jeziora Piburger w Ötztal.
Źródło: oe24