Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Austria: Zwrot kaucji za mieszkanie – wszystko co musisz wiedzieć

Wyprowadzając się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien natychmiast zwrócić Ci kaucję. Często jednak nie chce tego zrobić, twierdząc, że ślady użytkowania są zbyt znaczne. Kiedy takie postępowanie jest dozwolone a kiedy nie? Odpowiadamy.

Użytkowanie w cenie czynszu

Użytkowanie mieszkania wliczone jest w czynsz. Nawet dokładając wszelkich starań, nie jesteś w stanie uniknąć wszelkich śladów użytkowania. Dodatkowo wiele wyroków sądowych sprecyzowało, co się do nich zalicza. Kiedy ściana nie jest już nieskazitelnie czysta, a parkiet posiada kilka zadrapań – to zupełnie normalne. Co więcej, również dziury po gwoździach czy śrubach nie mogą stanowić powodu, dla którego kaucja nie zostaje wypłacana. Półki nie zawisną przecież w powietrzu.

Kiedy trzeba pokryć koszty za uszkodzenia?

Kiedy rzeczywiście spowodowałeś szkody w mieszkaniu, musisz za nie zapłacić. Właściciel nie może jednak zażądać pełnego zwrotu kosztów za dany przedmiot. Podstawą obliczeń jest jego wartość w danym momencie.

Przykład 1

Fiolka perfum wyślizgnęła Ci się z ręki i uderzyła z impetem o umywalkę. Widoczny jest ubytek. Czas użytkowania umywalki wynosi trzydzieści lat. Jeżeli ta liczyła sobie dziesięć lat, musisz pokryć dwie trzecie kosztów nowej.

Przykład 2

Podczas zabawy w berka dzieci wpadły na drzwi do pokoju wynajmowanego mieszkania. Ich uszkodzenie jest znaczne. Czas użytkowania drzwi również wynosi 30 lat. Kiedy w momencie opuszczania mieszkania drzwi liczyły sobie właśnie tyle lat, osoba wynajmująca nie musi pokryć kosztów zniszczenia.

Co zrobić, kiedy właściciel nie chce wypłacić kaucji?

Kiedy dojdzie do sporu z powodu kaucji, masz do wyboru dwie opcje:

1. Możesz zwrócić się do organu arbitrażowego ds. spraw mieszkalnych i z jego pomocą spróbować rozwiązać konflikt pozasądowo, nie ponosząc żadnych kosztów.

2. Jeżeli mieszkasz w gminie, w której nie ma takiego organu, musisz dochodzić swoich praw przed sądem.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Pewien najemca sumiennie notował godziny, w których hałasowali jego sąsiedzi. Przed sądem nic mu to jednak nie

Od 1 stycznia nie tylko granice dochodów, jeśli chodzi o ich próg podatkowy, ulegną znacznemu przesunięciu, ale część mieszkańców Austrii

Przedstawicielstwa polskie w Austrii

Austria wielu z nas kojarzy się z Alpami, co dziwić nie może, bo 60% powierzchni tego niewielkiego kraju zajmują

Zobacz jeszcze to!