Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Zwrot kaucji za mieszkanie – wszystko co musisz wiedzieć

Wyprowadzając się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien natychmiast zwrócić Ci kaucję. Często jednak nie chce tego zrobić, twierdząc, że ślady użytkowania są zbyt znaczne. Kiedy takie postępowanie jest dozwolone a kiedy nie? Odpowiadamy.

Użytkowanie w cenie czynszu

Użytkowanie mieszkania wliczone jest w czynsz. Nawet dokładając wszelkich starań, nie jesteś w stanie uniknąć wszelkich śladów użytkowania. Dodatkowo wiele wyroków sądowych sprecyzowało, co się do nich zalicza. Kiedy ściana nie jest już nieskazitelnie czysta, a parkiet posiada kilka zadrapań – to zupełnie normalne. Co więcej, również dziury po gwoździach czy śrubach nie mogą stanowić powodu, dla którego kaucja nie zostaje wypłacana. Półki nie zawisną przecież w powietrzu.

Kiedy trzeba pokryć koszty za uszkodzenia?

Kiedy rzeczywiście spowodowałeś szkody w mieszkaniu, musisz za nie zapłacić. Właściciel nie może jednak zażądać pełnego zwrotu kosztów za dany przedmiot. Podstawą obliczeń jest jego wartość w danym momencie.

Przykład 1

Fiolka perfum wyślizgnęła Ci się z ręki i uderzyła z impetem o umywalkę. Widoczny jest ubytek. Czas użytkowania umywalki wynosi trzydzieści lat. Jeżeli ta liczyła sobie dziesięć lat, musisz pokryć dwie trzecie kosztów nowej.

Przykład 2

Podczas zabawy w berka dzieci wpadły na drzwi do pokoju wynajmowanego mieszkania. Ich uszkodzenie jest znaczne. Czas użytkowania drzwi również wynosi 30 lat. Kiedy w momencie opuszczania mieszkania drzwi liczyły sobie właśnie tyle lat, osoba wynajmująca nie musi pokryć kosztów zniszczenia.

Co zrobić, kiedy właściciel nie chce wypłacić kaucji?

Kiedy dojdzie do sporu z powodu kaucji, masz do wyboru dwie opcje:

1. Możesz zwrócić się do organu arbitrażowego ds. spraw mieszkalnych i z jego pomocą spróbować rozwiązać konflikt pozasądowo, nie ponosząc żadnych kosztów.

2. Jeżeli mieszkasz w gminie, w której nie ma takiego organu, musisz dochodzić swoich praw przed sądem.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!