Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Eksmisja lokatorów z mieszkania w Austrii

Jeśli najemca wzbrania się przed wyprowadzką, właściciel mieszkania może udać się do sądu. Oto najważniejsze informacje o eksmisji lokatorów.

Kiedy może zostać złożone powództwo o opuszczenie wynajmowanego lokalu?

Najczęstszym powodem natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela lokalu jest niepłacenie przez lokatorów czynszu, mimo upomnień i wydłużeniu terminy zapłaty. Jeśli mieszkańcy jednak nie będą chcieli wyprowadzić się z czterech ścian, wynajmujący może złożyć w sądzie tzw. Räumungsklage, czyli powództwo o opuszczenie wynajmowanego lokalu. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, najemcy mają jeszcze dwa miesiące, by zapłacić zaległy czynsz. Jeśli tego nie zrobią, dochodzi do eksmisji (Zwangsräumung) poprzez komornika sądowego.

Co należy wiedzieć o eksmisji jako wynajmujący?

  • Poza niepłaceniem czynszu istnieje także wiele innych powodów zezwalających na natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu z następującą eksmisją. Do tego zalicza się korzystanie z lokalu przez podnajemców czy pełnoletnich dzieci, jeśli nie ustalono takich informacji w umowie najmu. Także wygasłe umowy najmu, wypowiedzenie umowy ze względu na nieznośne zachowanie czy nieodpowiednie korzystanie z lokalu, jak i przeznaczenie czterech ścian na potrzeby własne, mogą być powodem złożenia wniosku powództwa o opuszczenie wynajmowanego mieszkania.
  • Występowanie jednego lub kilka podstaw powództwa musi zostać udowodnione przez właściciela mieszkania w sądzie.
  • Dopiero po udzieleniu zgody na powództwo o opuszczenie wynajmowanego mieszkania, możliwa jest eksmisja. Orzeczenie sądu jest w takiej sytuacji wymogiem. Upoważnia ono wynajmującego do przekazania zadania komornikowi sądowemu. W dokumencie muszą zostać wymienieni imiennie wszyscy mieszkańcy lokum, także pełnoletnie dzieci.
  • Po opuszczeniu mieszkania, koszty za prawnika i komornika płaci początkowo wynajmujący. Ten reguluje także rachunek ślusarza, spedytora, osoby przeprowadzającej dezynfekcję mieszkania czy/i organizacji ratującej zaniedbane zwierzęta.
  • Jeśli najemca jest zdolny do zapłaty, musi zwrócić mu koszt wydatków, które miały miejsce na skutek przeprowadzanej eksmisji.
  • Jeśli najemca nie jest zdolny do zapłaty, wynajmujący może zlicytować pozostawione przedmioty.
  • Pozostałe w mieszkaniu duże meble czy urządzenia mogą zostać zmagazynowane przez wynajmującego przykładowo w piwnicy.
  • W rzadkich przypadkach najemca może przed sądem zawnioskować o wydłużenie terminu eksmisji, jeśli jest w stanie zdobyć pieniądze na zaległy czynsz. Powodem zgody na taką prośbę może być grożąca bezdomność, choroba czy wiek.

Opuszczenie mieszkania

Jeśli najemca nie płaci czynszu, wynajmujący nie może po prostu wymienić zamków i odmówić dostępu do lokum. Musi najpierw złożyć pozew w sądzie i otrzymać dokument uprawniający do eksmisji lokatorów (Räumungstitel). Eksmisja nie może odbyć się samowolnie, a jedynie w obecności komornika sądowego.

Przy eksmisji wynajmujący najczęściej nie jest obecny. Zazwyczaj komornik przychodzi razem z ochroniarzami, ponieważ wielu najemców wzbrania się przed opuszczeniem mieszkania. Jeśli w takiej sytuacji byłby obecny właściciel, mogłoby szybko dojść do szarpaniny, co może skutkować pozwem o uszkodzenie ciała.

Kto przejmuje koszty opróżnienia mieszkania?

Koszty za opróżnienie mieszkania przejmuje właściciel lokum. Może on później zażądać od byłego najemcy zwrotu tych kosztów. Ten najczęściej nie chce zwrócić pieniędzy. Wynajmujący może zatrzymać jednak kaucję, dzięki której może opłacić wywóz odpadów wielkogabarytowych z mieszkania.

Jak wysokie są koszty opróżnienia mieszkania w Austrii?

W zależności od wielkości mieszkania, ilości mebli, ilości pracowników i wymaganych kursów ciężarówką w celu wywiezienia odpadów wielogabarytowych, jak i cen za możliwy wywóz, opróżnienie mieszkania może wiązać się z różnym kosztem. Przykładowo opróżnianie lokum na piętrze jest z pewnością droższe niż w piwnicy.

Wywóz pozostałych mebli i urządzeń kosztuje średnio 30-70 euro za godzinę.

Najdroższe w eksmisji są koszty powództwa o opuszczenie wynajmowanego lokalu. Właściciel musi opłacić bowiem koszty prawnika, magazynowania przedmiotów z mieszkania, opłaty administracyjne, jak i koszty za komornika.

Kiedy ma miejsce darmowe opróżnianie mieszkania?

Wiele prywatnych firm oferuje darmowe opróżnienie mieszkania. To nie dotyczy jednak sytuacji, w których to sąd zarządza eksmisję. Raczej chodzi tu o zamknięcia biur, lokali czy gospodarstw domowych. Wiele organizacji dobra publicznego, jak Caritas chętnie przejmuje bowiem pozostawione przedmioty czy meble.

Źródło: immobilienscout24.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!