Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jazda pod wpływem alkoholu w Austrii. Przepisy i kary

alkohol, pijany kierowca, jazda po alkoholu, austria, promile,
Foto: Freepik

Pijany kierowca jest ogromnym zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jakie za to grożą kary?

Każdy kierujący samochodem powinien być świadomy, że jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także innych osób. Jazda na podwójnym gazie jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia dla kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Jak tę kwestię reguluje austriackie prawo?

Zasadniczo dla kierowców górna granica alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,5 promila. Natomiast w przypadku posiadaczy tzw. Probeführerschein oraz kierowców ciężarówek i autobusów granica wynosi 0,1 promila. Pijany kierowca, który podczas kontroli zostanie złapany, otrzyma nie tylko wysoką karę grzywną, ale również pouczenie, jeśli ilość alkoholu we krwi nie przekroczy 0,79 promila. Mając już powyżej 0,8 promila, kierowca pożegna się na jakiś czasem z prawem jazdy. Ponadto musi on wziąć udział w zajęciach dotyczących ruchu drogowego. 

Surowsze zasady przewidziane są dla pijanych kierowców, którzy spowodują wypadek. Jeśli kierujący wydmucha więcej niż 0,8 promila, ubezpieczyciel od odpowiedzialności cywilnej może zażądać 11 000 euro zwrotu od pijanego sprawcy wypadku. Natomiast ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną prawną i ubezpieczenie autocasco nie muszą wypłacić żadnych pieniędzy.

W Austrii jazda po pijanemu jest dzielona na kilka kategorii, według których kierowcy otrzymują odpowiednie kary:

0,5 – 0,79 promila

Kto wydmucha więcej niż 0,5 promila, otrzyma grzywnę w wysokości od 300 do 3 700 euro. Jeśli kierowca po raz pierwszy został przyłapany na jeździe po pijanemu, prawo jazdy co prawda nie zostanie mu odebrane, ale zostanie to odnotowane w rejestrze uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Inaczej sytuacja wygląda dla kierowców, którzy kilka razy zostaną złapani na jeździe na podwójnym gazie. Jeśli policja drugi raz przyłapie pijanego kierowcę, musi on m.in. wziąć udział w szkoleniu z psychologiem, za które trzeba zapłacić 200 euro. W przypadku trzeciego wykroczenia przeciwko tym przepisom lub któregokolwiek z 13 innych wykroczeń w ciągu dwóch lat kierowcy natychmiast zostanie odebrane prawo jazdy na co najmniej 3 miesiące.

0,8 – 1,10 promila

Gdy kierowca ma więcej niż 0,8 promila we krwi, nałożona zostanie na niego kara w wysokości co najmniej 800 euro. Górna granica grzywny wynosi 3 700 euro. W razie pierwsze pijackiej jazdy kierowca musi oddać prawo jazdy na 1 miesiąc, jeśli nie spowodował wypadku. Jeśli sytuacja się powtórzy, prawo jazdy zostanie zatrzymane na co najmniej 3 miesiące. Ponadto kierowca musi wziąć udział w zajęciach dotyczących ruchu drogowego, które kosztują 100 euro.

1,2 – 1,59 promila

Od 1,2 promila delikwent musi zapłacić pomiędzy 1 200 a 4 400 euro, a prawo jazdy zostanie mu odebrane na co najmniej 4 miesiące. Ponadto kierowca musi wziąć udział w zajęciach dotyczących ruchu drogowego, które musi sam opłacić.

Od 1,6 promila wzwyż

Kierowca mający 1,6 promila lub więcej zostanie ukarany grzywną w wysokości od 1 600 do 5 900 euro, a prawo jazdy zostanie mu odebrane na co najmniej 6 miesięcy. Ponadto delikwent musi także wziąć udział w zajęciach dotyczących ruchu drogowego, jednak tym razem jest to koszt 500 euro. Ponadto kierowca musi udać się na spotkanie z lekarzem publicznym oraz zrobić badania psychologiczne, które kosztują kolejne 363 euro. Podobne konsekwencje grożą również, jeśli kierowca odmówi badania alkomatem.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!