Co to jest „brutto” i „netto” w Austrii?
Prawdopodobnie słyszałeś o brutto i netto, jeśli chodzi o pensje. To rozróżnienie jest ważne, aby wiedzieć, ile pieniędzy faktycznie zostaje z wypłaty. Wynagrodzenie „brutto” to całkowita pensja otrzymywana od pracodawcy. Zanim jednak pieniądze zostaną przelane na konto, odliczane jest ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy. W ten sposób otrzymuje się wynagrodzenie netto, czyli kwotę, która trafia na konto.
Na konkretnym przykładzie oznacza to, że wynagrodzenie brutto w wysokości 36 000 euro rocznie staje się wynagrodzeniem netto w wysokości około 27 100 euro. Wiele firm podaje pensje brutto w ogłoszeniach o pracę. Dlatego warto najpierw obliczyć, co faktycznie zostanie nam jako wypłata. Nawiasem mówiąc, pracodawcy płacą również składki, takie jak dodatkowe ubezpieczenie społeczne i podatek od dochodu niepochodzącego z pracy zarobkowej. Przy wynagrodzeniu brutto w wysokości 36 000 euro, Twoja praca kosztuje firmę około 46 700 euro rocznie.
Czym jest dodatek urlopowy i świąteczny?
W Austrii zdecydowana większość pracowników ma również prawo do 13. i 14. pensji. Te specjalne płatności są również znane jako Urlaubsgeld i Weihnachtsgeld. Dodatek urlopowy zazwyczaj firmy wypłacają w maju lub czerwcu, natomiast premie świąteczne w listopadzie lub grudniu. Ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy są również potrącane z 13. i 14. pensji, ale składki są zazwyczaj nieco niższe.
Ważne jest, aby uwzględnić 13. i 14. pensję w swojej rocznej wypłacie: należy podzielić roczną wartość przez 14, a nie przez 12. W przeciwnym razie normalne miesięczne wynagrodzenie może być niższe, niż myślałeś. W większości przypadków można po prostu mówić o miesięcznej wypłacie podczas negocjowania pensji – wtedy niekoniecznie trzeba brać pod uwagę specjalne płatności.
Jaka jest średnia pensja w Austrii?
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na średnią pensję w Austrii: Na przykład mężczyźni nadal zarabiają średnio więcej niż kobiety, a model godzinowy również robi dużą różnicę. W końcu pracownicy pełnoetatowi prawie zawsze mają wyższe wynagrodzenie niż pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin.
Niezależnie od płci i przepracowanych godzin, średnia pensja w Austrii w 2022 r. wyniosło około 2790 euro. Jest to wynagrodzenie brutto należne 14 razy w roku. Należy również pamiętać, że średnia pensja podlega dużym wahaniom. Na przykład na średnią mają wpływ najlepiej zarabiający, którzy otrzymują bardzo wysokie miesięczne wynagrodzenie. Najlepiej zatem sprawdzić średnie wypłaty w swoim zawodzie – na przykład przeglądając ogłoszenia o pracę.
Co oznacza „wynagrodzenie zgodne z układem zbiorowym”?
W Austrii często słyszy się o „wynagrodzeniu zgodnym z układem zbiorowym”. Zaletą wynagrodzeń w ramach zbiorowego układu pracy jest to, że są one zazwyczaj corocznie waloryzowane, przynajmniej zgodnie z inflacją. W związku z tym automatycznie otrzymujesz podwyżkę. Negocjując swoją pensję, możesz osiągnąć wyższą niż wynagrodzenie KV.
Kiedy wynagrodzenie wpływa na konto?
To, kiedy otrzymasz swoje wynagrodzenie netto, jest zazwyczaj uregulowane w układzie zbiorowym. Zazwyczaj ustala się, że wypłata musi znaleźć się na koncie ostatniego dnia miesiąca. Oznacza to, że otrzymasz wynagrodzenie dopiero po wykonaniu swojej pracy. Pensje wypłacane pierwszego dnia następnego miesiąca też się często spotyka.
Późniejsze płatności nie są dozwolone w Austrii. Jeśli Twoje wynagrodzenie nadal regularnie przychodzi z opóźnieniem, powinieneś szukać pomocy. Możesz na przykład zwrócić się o poradę do Izby Pracowniczej w Austrii – Arbeiterkammer.
Źródło: heute