- Zamek błyskawiczny i rzep
Dzięki szwajcarskiej pomysłowości jesteśmy w stanie otworzyć i zamknąć przedmiot codziennego użytku jednym ruchem ręki. Zamek błyskawiczny został opracowany w 1924 roku w St. Gallen. Kilka lat później szwajcarski wynalazca Georges de Mestral wpadł na pomysł zapięcia na rzep. Inspiracją dla niego były uporczywe roślinne łopianu, które odkrył w futrze swojego psa.
- Klucz dwustronny
Ten szwajcarski wynalazek otwiera drzwi od 1934 roku. Klucz ten zawsze pasuje do zamka, niezależnie od tego, w którą stronę się go przekręci. W ten sposób firma Kaba zrewolucjonizowała rynek międzynarodowy.
- Kaczka toaletowa
Również kaczka toaletowa została wymyślona przez Helwetów. Charakterystyczna butelka z zakrzywioną szyjką zrewolucjonizowała czyszczenie toalet w 1980 roku i jest dziś znana na całym świecie.
- Czekolada
Zanim Rodolphe Lindt opracował maszynę do konszowania w 1879 roku, czekolada miała kruchą, piaszczystą konsystencję. Dopiero nowe urządzenie do mieszania masła kakaowego, mleka w proszku i cukru umożliwiło produkcję czekolady, która rozpływa się na języku.
- Obieraczka
Niezależnie od produktu bez poręcznej obieraczki, obieranie byłoby pracochłonne i wiązałoby się z dużymi stratami materiału. Ten wynalazek odniósł tak wielki sukces, ponieważ po II wojnie światowej liczył się każdy zaoszczędzony kawałek ziemniaka. Dzisiaj kultowy przybór kuchenny jest nadal bardzo poszukiwany. Sprzedaje się go około miliona razy rocznie na całym świecie.
- Blender ręczny
Nawet ci, którzy lubią zupy i popijać koktajle są uzależnieni od szwajcarskiego wynalazku. Od 70 lat blender ręczny “Bamix”, wymyślony przez szwajcara Rogera Perrinjaqueta, jest produkowany w Turgowii.
- Celofan
Nawet dziś sery, kanapki i słodycze są owijane w wynalazek z początku XX wieku. W 1908 roku szwajcarski chemik Jacques Edwin Brandenberger wynalazł praktyczną folię celofanową i tym samym pierwsze opakowanie, w którym zawartość pozostaje widoczna.
- Kawa rozpuszczalna
W 1929, roku krachu na giełdzie, zapasy kawy w Brazylii straciły na wartości do tego stopnia, że wiele ziaren zostało zniszczonych. Trzeba było znaleźć rozwiązanie, by je zachować. Nestle już wtedy wyrobiło sobie markę dzięki opatentowanemu mleku w proszku i wspólnie z chemikiem spożywczym Maxem Morgenthalerem opracowali rozwiązanie do konserwacji kawy.
- Wyciąg narciarski
W grudniu 1934 roku w Davos po raz pierwszy wciągnął narciarzy na szczyt Bolgen. Szelki w kształcie litery J zostały szybko zastąpione podwójnymi szelkami w kształcie litery T, aby pomieścić jeszcze więcej osób.
- Woda mineralna
Na koniec ciekawostka: w 1790 roku zegarmistrz Johann Jacob Schweppe założył w Genewie pierwszą fabrykę wody sodowej.
Źródło: srf