Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Co piąty mieszkaniec Szwajcarii mówi w trzech językach

Języki w Szwajcarii

Około 20% mieszkańców Szwajcarii powyżej 25 roku życia uczy się przynajmniej jednego nowego języka. Szczególnie popularny jest angielski.

W Szwajcarii panuje moda na naukę języków obcych. Co piąta osoba powyżej 25 roku życia mieszkająca w kraju uczy się przynajmniej jednego nowego języka. Powodem nauki dla większości jest możliwości awansu w pracy. Najpopularniejszym językiem jest angielski. Na kolejnych miejscach znalazł się niemiecki i francuski (15%). 11% osób uczy się hiszpańskiego, a 8,6% włoskiego. Tak wynika z najnowszego badania Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego przeprowadzonego w 2019 roku.

Poliglotami są przede wszystkim młode osoby z tłem migracyjnym. 41% osób, które wyemigrowały do Szwajcarii oraz prawie połowa drugiej lub trzeciej generacji imigrantów używa regularnie przynajmniej trzech języków. Jedynie 13% młodych osób w wieku od 15 do 24 lat posługuje się jedynie jednym językiem. Z badania wynika także, że ponad dwie trzecie badanych powyżej 15 roku życia posługuje się przynajmniej raz w tygodniu więcej niż jednym językiem. Prawie 40% ankietowanych posługuje się regularnie dwoma językami, a co piąta osoba rozmawia regularnie w trzech językach.

Najpopularniejszy niemiecki

Najczęściej używanym językiem w Szwajcarii jest język niemiecki, którym posługują się dwie trzecie mieszkańców. Język ten jest więc bardziej popularny niż jego szwajcarska odmiana, szwajcarski niemiecki,  którym regularnie porozumiewa się 65% mieszkańców kraju. Francuskim posługuje się 39%, a włoskim 15%. Prawie 2% mieszkańców rozmawia w tessyńskim lub gryzońsko-włoskim dialekcie. 0,9% posługuje się z kolei językiem retoromańskim.

W kraju popularny jest także angielski. Prawie trzy czwarte osób wieku 15-24 lat posługuje się nim przynajmniej raz w tygodniu.

Ponad 80 języków

W całym kraju mieszka aż 32% osób, które w domach posługują się więcej niż jednym językiem. 57% dzieci poniżej 15 roku życia rozmawia w domu w większości w języku szwajcarskim niemieckim. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie języki jak francuski (28%), niemiecki (16%) i włoski (8,8%). Najpopularniejszym językiem, który nie jest językiem narodowym, jest angielski (7,5%). Popularnością cieszy się także albański (6,7%), portugalski (4,9%), hiszpański (4,9%), serbsko-chorwacki (3,8%) i turecki (2,8%). Poza tym mieszkańcy Szwajcarii posługują się 70 innymi językami.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Mimo iż wiele firm przeszło na skrócony czas pracy ze względu na kryzys wywołany koronawirusem, duża część pracowników

Właściciel decyduje się na remont, a najemcę czeka wyższy czynsz. O ile mogą wzrośnąć wydatki? Sprawdzamy.

W tym kraju zimą każdego ciągnie w góry. Ośrodki narciarskie i ich regiony oferują niezwykłe przeżycia. Pokazujemy, gdzie można znaleźć

Nie masz dość śniegu i lodu? Powinieneś odwiedzić tych pięć wyjątkowych lodowo-śnieżnych barów w Szwajcarii.

Zobacz jeszcze to!