Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy podatek kościelny przetrwa w Szwajcarii?

Kirchensteuer znów stał się tematem gorących dyskusji i debat. Nie trudno się zatem domyślić że obowiązek płacenia podatku kościelnego przez przedsiębiorstwa jest co najmniej sprawą kontrowersyjną. Dlaczego? Osoba prawna, pomimo tego że nie wyznaje żadnej wiary musi rok rocznie płacić w wszystkich szwajcarskich kantonach, podatek kościelny.

Temat ten przewija się również przez polityczne salony. Szwajcarska Partia Młodych Liberałów powzięła sobie nawet za cel zniesienie tego, ich zdaniem bezpodstawnego podatku w zuryskim kantonie. Młodzi Liberałowie używając dosadnych słów nazywają tenże podatek „przestarzałą relikwią” oraz „pozostałością po średniowieczu”.

100 milionów mniej…

Optujący za zniesieniem Kirchensteuer przytaczają solidne argumenty. W ich rozumieniu należy zwrócić uwagę na fakt iż firmy zasadniczo są neutralne względem jakiejkolwiek religii, w związku z czym, jako podmioty gospodarcze nie kultywują żadnych religijnych tradycji a co za tym idzie, nie mają prawa głosu w żadnej parafii czy wspólnocie religijnej. Powołując się na powyższe racje Młodzi Liberałowie coraz głośniej domagają się zniesienia podatku kościelnego w ich państwie, chcąc tym samym również odciążyć firmy oraz przedsiębiorców. Jest jednak także druga strona medalu. Jeśli faktycznie miało by dojść do likwidacji Kirchensteuer, według ekspertów, tylko do kasy zuryskiego kantonu wpłynęło by około 100 milionów franków szwajcarskich mniej w skali roku.

Ale to już było…

Temat cofnięcia podatku kościelnego powraca niczym bumerang. Próbę jego anulowania podjęło już kilka ugrupowań politycznych, m.in. Partia Ludowa (SVP). Wniosek SVP został odrzucony przez władze zuryskiego kantonu w 2005 roku. W pozostałych kantonach było podobnie – za każdym razem wnioski były oddalane a kolejne polityczne kampanie nie przynosiły żadnego skutku. Ważnym wydarzeniem zarówno dla zwolenników jak i przeciwników Kirchensteuer była rozprawa w Sądzie Najwyższym. Najwyższy organ uznał iż pobieranie podatku kościelnego od firm i przedsiębiorców jest jak najbardziej uzasadnione oraz dozwolone, co więcej, jego zniesienie byłoby bezpodstawne. Orzeczenie spotkało się z aprobatą wśród zwolenników Kirchensteuer i wielkim rozczarowaniem wśród jego antagonistów.

Co dalej?

W świetle tych wydarzeń można zadać sobie pytanie, czy debatowanie nad podatkiem kościelnym uiszczanym przez przedsiębiorców ma sens oraz czy jest szansa by w tej kwestii się coś zmieniło. Jednoznacznej odpowiedzi próżno szukać. Faktem jednak jest, że na dzień dzisiejszy firmy w Szwajcarii są zobowiązane do jego opłacania.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!