Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niebieska strefa, białe pola, żółte linie, czyli parkowanie w Szwajcarii

parkowanie w Szwajcarii

Czy wiesz, że opona wystająca poza wyznaczony obszar może kosztować Cię grzywnę w wysokości 1250 CHF? Zwracaj w Szwajcarii zawsze uwagę, gdzie i jak parkujesz. 

Niebieska strefa

Nieograniczone parkowanie jest tu dozwolone od godziny 19:00 do godziny 7:59 oraz w niedziele i święta państwowe (oczywiście o ile nie pojawią się inne informacje). Od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do godziny 18:59, w zależności od godziny przyjazdu, możesz zostawić tu samochód z zegarem parkingowym na godzinę, maksymalnie na 89 minut.

Ważnym, a często nieznanym wyjątkiem jest przedłużenie czasu postoju na lunch: jeśli przyjedziesz w godzinach 11:30-13:29, możesz zostawić swój samochód do godziny 14:30!

Ważne! Każdy, kto po upływie wyznaczonego czasu tylko przeparkuje samochód, zamiast całkowicie wyjechać z niebieskiej strefy, zostanie ukarany grzywną 40 CHF.

Białe pola

Na początek zaznaczamy, że białe pola nie oznaczają „darmowego parkowania”. Na parkometrach są podane jasne informacje: jest na nich napisany maksymalny czas postoju, cena i czas, za który nie są pobierane opłaty. A jeśli maszyna jest zepsuta? Weź zegar parkingowy i przestrzegaj maksymalnego czasu postoju. 

Stałe parkowanie na terenach publicznych wymaga zezwolenia. Zazwyczaj osoby, które parkują długoterminowo i nocą potrzebują specjalnej zgody. Z kolei osoby, które parkują krótkoterminowo (np. na stacjach paliw przy autostradach), potrzebują mieć tylko zegar parkingowy. 

Czasem trzeba bardzo uważać. Przykładowo tylko przy wjeździe do wioski może znajdować się znak z wymogiem posiadania zegara parkingowego. Niekiedy są to korzystniejsze dla nas haczyki. Przykładowo w nocy mogą obowiązywać zasady takie jak „parking dwa razy w miesiącu bez pozwolenia” – o czym można się dowiedzieć tylko na stronie internetowej gminy. Dlatego trzeba być czujnym!

Stoisz na linii? Możesz słono zapłacić!

Nieważne czy białe, czy niebieskie miejsce parkingowe. Całe auto musi mieścić się w wyznaczonym obszarze – ani zderzak, ani lusterka zewnętrzne nie mogą wystawać poza. Jeśli opony nie znajdują się wewnątrz linii, jest to już uważane za parkowanie poza wyznaczonym obszarze. Ile to może kosztować? Czasami nawet 1250 CHF! Tyle zapłacił mieszkaniec Zurychu, który parkował w ten sposób przez ponad dziesięć godzin, mimo posiadania zegara parkingowego. Po trzech dniach została nałożona mu grzywna w wysokości 700 CHF + podatek w wysokości 550 CHF.

Ustaw zegar parkingowy prawidłowo!

Często przez nieprawidłowe ustawienie zegara parkingowego marnuje się czas postoju. Jeśli przyjechałeś od minuty 00 do 29, to nastawiasz zegar na kolejne pół godziny. Jeżeli przyjechałeś od minuty 30 do 59, nastawiasz zegar na kolejną godzinę. Ponadto zegar parkingowy musi być  widoczny! 

Żółte linie

Żółte zygzaki (np. przystanki komunikacji miejskiej), żółte linie przełamane krzyżykami oraz żółte pola z żółtym, ukośnym krzyżykiem (np. postoje taksówek) oznaczają zakaz parkowania! Tutaj możesz legalnie się zatrzymać, tj. wsiąść i wysiąść lub coś załadować i rozładowywać, o ile nikomu tym nie przeszkadzasz.

Nie wolno też zatrzymać się ani parkować, gdy na krawędzi znajdują się ciągłe żółte linie. 

A żółte kwadraty bez krzyżyka? Są prywatne, tutaj obowiązuje oznakowanie (np. klienci).

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!