Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria luzuje obostrzenia!

Obostrzenia w Szwajcarii

Władze Szwajcarii podjęły decyzję o częściowym poluzowaniu obostrzeń od 1 marca. Wiele zasad i reguł pozostaje jednak bez zmian.

Sklepy

Sklepy i targi z produktami innymi niż codziennego użytku, muzea i czytelnie bibliotek zostaną ponownie otwarte. Liczba klientów i gości musi zostać jednak ograniczona. We wszystkich miejscach obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa oraz utrzymania odstępu bezpieczeństwa. Sklepy spożywcze, kioski, piekarnie, stacje benzynowe, apteki, salony optyczne, salony z aparatami słuchowymi, salony operatorów telekomunikacyjnych, zakłady naprawy i konserwacji, pralnie, salony fryzjerskie, sklepy budowlane, centra ogrodnicze i kwiaciarnie mogą bez zmian funkcjonować.

Kultura i czas wolny

Infrastruktura zewnętrzna ogrodów zoologicznych, ogrodów botanicznych, lodowiska, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe i stadiony lekkoatletyczne mogą zostać otwarte. Także w tych miejscach obowiązywać będą limity uczestników, nakaz zakrycia ust i nosa oraz utrzymania odstępu. Zawody osób dorosłych pozostają zakazane. Treningi sportów zespołowych są dozwolone w grupach maksymalnie 15-osobowych, bez kontaktu fizycznego. Rozgrywki sportów profesjonalnych mogą odbywać się bez publiczności. Zamknięte pozostają kasyna, bary, dyskoteki i lokale taneczne.

Wydarzenia

Prywatne spotkania na świeżym powietrzu maksymalnie 15 osób w kręgu rodzinnym i przyjaciół będą ponownie dozwolone. Spotkania stowarzyszeń nie są spontaniczne i uznawane są raczej jako wydarzenia, więc pozostają zakazane. Dotyczy to także innych wydarzeń czasu wolnego organizowanych przykładowo przez kluby czy parafie. Prywatne spotkania w pomieszczeniach zamkniętych pozostają ograniczone do 5 uczestników. Dzieci nie są traktowane jako wyjątek.

Młodzież i dzieci

Dzieci i młodzież poniżej 20 roku życia będą mogły ponownie brać udział w większości aktywności kulturalnych i sportowych.

Restauracje

Lokale gastronomiczne pozostają zamknięte. Możliwy jest zakup posiłków na wynos, z dostawą. Otwarte są kantyny zakładowe i szkolne oraz restauracje hotelowe dla gości hotelowych.

Ośrodki narciarskie

O otwarciu ośrodków narciarskich i hoteli decydują kantony. Te mogą zostać otwarte przy spełnieniu konkretnych warunków. Sytuacja epidemiologiczna musi pozwolać na takie luzowanie, nie może brakować miejsc w szpitalach i testów. Utrzymany musi zostać reżim sanitarny. Imprezy Après-Ski pozostają zakazane.

Home office

Obowiązek pracy zdalnej, jeśli to możliwe, pozostaje utrzymany. Pracodawcy są zobowiązani do wysłania swoich zatrudnionych na home office, jeśli charakter pracy na to pozwala i przejście na pracę zdalną jest możliwe bez większego wysiłku.

Obowiązek zakrycia ust i nosa w miejscu pracy

Pracownicy, którzy nie mogą przejść na pracę zdalną, muszą zakryć usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba. Kto nie chce nosić maseczki, potrzebuje odpowiedniego zaświadczenia od lekarza.

Ochrona osób należących do grup ryzyka

Osoby należące do grup ryzyka mają prawo do pracy zdalnej lub równowartościowej ochrony w miejscu pracy. Jeśli to nie jest możliwe, pracodawca musi zwolnić zatrudnionego z obowiązku wykonywania pracy przy zapewnieniu pełnego wynagrodzenia.

Instytucje publiczne

Szpitale, kliniki, gabinety lekarskie, instytucje pomocy społecznej, punkty administracji, urzędy policji pozostają otwarte.

Źródło: blick
Stan na 25.02.2021

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!