W Szwajcarii jest już ponad 1100 osób, które zaraziły się koronawirusem. Aby spowolnić jego rozprzestrzenianie się rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli do 4.04.2020. Teraz rodzice muszą się wykazać. Dla wielu z nich sprawowanie opieki może być problematyczne z uwagi na pracę. Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi:
Czy rodzice muszą pracować jeśli zamknięto szkoły?
W przypadku jeśli dziecko potrzebuje opieki a rodzic nie ma możliwości zorganizowania kogoś do pomocy, może zostać w domu i dostanie wypłaconą pełną wypłatę. Jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, jeśli ma to dłużej trwać. Rodzice są zmuszeni poszukać wtedy innego wyjścia. Z pomocą mogą przyjść szkoły, tak jak ma to miejsce w Ticino, gdzie od wtorku będą otwarte klasy dla dzieci, których rodzice nie znaleźli innej opieki.
Czy można dzieci zostawić pod opieką dziadków?
Absolutnie nie! To starsze osoby są najbardziej narażeno na ryzyko zarażeniem się koronawirusem, dlatego należy je chronić. Najlepiej nie odwiedzać ich wcale w tym okresie.
Jak długo rodzice mogą zostać w domu?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W zasadzie rodzice mogą przez co najmniej trzy dni zostać w domu, aby opiekować się dzieckiem. Później należy jednak poszukać innego rozwiązania. Jeśli nie ma innego wyjścia obowiązek obecności w pracy koreluje z obowiązkiem rodziców w zakresie opieki nad dziećmi. Zatem co należy zrobić? Należy porozmawiać z pracodawcą. W niektórych zawodach rozwiązaniem może być praca z domu tzw. Homeoffice.
Czy pracodawca może nagle ogłosić przerwę urlopową?
Tego pracodawca nie może zrobić. Pracownicy mają prawo do przydzielenia urlopu wcześniej, zwykle jest to z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Ponadto pracownicy mogą wyrazić swoje życzenie dotyczące urlopu, a pracodawca musi to uwzględnić.
Czy pracodawca może zmusić pracownika, aby swoje nadgodziny wykorzystał w ramach opieki nad dzieckiem?
Oczywiście, że nie. Ze względu na to, że rodzice mają obowiązek sprawowania opieki nad dziećmi, mają prawo zostać przez jakiś czas w domu, aby wypełnić ten obowiązek. Ponadto nadgodziny nie mogą być rekompensowane bez zgody pracownika.
Czy przyzakładowe przedszkola również zostaną zamknięte?
Jeszcze nie ma takiego nakazu. Taka decyzja powinna zostać podjęta, tylko wtedy gdy z epidemiologicznego powodu publiczne przedszkola zostaną całkowicie zamknięte.
Jak wygląda sytuacja publicznych przedszkoli i żłobków?
W tej kwestii decydują katony osobno. W katonie Glarus ustalono, że przedszkola i żłobki będą otwarte. Powodem są dzieci, których rodzice pracują w sektorach opieki zdrowotnej, ratownictwa lub porządku publicznego. Całkowicie przeciwną decyzję podjęto w kantonie Bazylea-Miasto, gdzie zamknięto wszystkie przedszkola. Jedynie dla dzieci, których rodzice pracują w służbie zdrowia lub porządku publicznym zaoferowano opiekę.