Szwajcarski paszport potrzebny do odbioru paszportu
Czasem jest tak, że człowiek potrzebuje rzeczy, którą chce odebrać, do tego aby ją odebrać. Co prawda brzmi to jak masło maślane, ale życie napisało taką historię. Szwajcarska prasa pisała o kobiecie z kantonu Zurych, która starała się o nowy paszport. Powód? Zmiana nazwiska po wyjściu za mąż. Nie chciała osobiście odbierać dokumentu z urzędu paszportowego, zawnioskowała zatem, żeby nowy dokument został przesłany do domu.
Dokumenty tej wagi wysyłane są w Szwajcarii listem poleconym – jeśli listonosz puka do Twoich drzwi, a Ty akurat wyszedłeś, Twój paszport będziesz do odbioru na poczcie.
Oczywiście, aby się wylegitymować, potrzeba… ważnego paszportu – i tu pojawił się problem. Mieszkanka Zurychu nie mogła posługiwać się swoim starym paszportem w celu potwierdzenia swojej tożsamości, ponieważ był on już nieważny. Prawo jazdy w tej sytuacji również okazało się nieprzydatne, bo nadal widniało na nim panieńskie nazwisko.
Szybko nasuwa się myśl i zarzut, że można było taką sytuację przewidzieć. W tym przypadku oskarżenie jest jednak bezpodstawne: urząd paszportowy poinformował kobietę, że do odbioru paszportu nie potrzebuje dowodu tożsamości. A jeśli tak, to pracownicy poczty przecież mogliby otworzyć kopertę i zweryfikować tożsamość.
Przesyłkę może odebrać także małżonek
Z perspektywy czasu okazuje się, że doniesienia prasowe są nieprawdziwe – tak przynajmniej twierdzi biuro prasowe biura paszportowego. Kobieta miała przecież możliwość odbioru paszportu w biurze paszportowym.
W takich przypadkach poczta oferuje kilka możliwości rozwiązania problematycznej sytuacji: „Jeśli imię i nazwisko osoby odbierającej przesyłkę zgadza się z nazwiskiem odbiorcy na przesyłce, a osoba odbierająca przesyłkę jest osobiście znana obsłudze kasy dowód tożsamości nie jest wymagany”, powiedziała Jacqueline Bühlmann, rzeczniczka prasowa Swiss Post.
Brzmi nieźle, ale ma zastosowanie w nielicznych przypadkach. Łatwo się domyślić, że większość ludzi, szczególnie w miastach, nie zna się z imienia z pracownikami poczty. W przeciwnym razie zdaniem poczty, do odbioru paszportu wymagany jest ważny dokument tożsamości. Ewentualnie przesyłkę może odebrać małżonek o tym samym nazwisku – oczywiście także z ważnym dokumentem tożsamości. Ostatecznie można umówić się na drugi termin doręczenia z urzędem pocztowym, albo po prostu być… w domu.