Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarskie zwyczaje i tradycje

Coraz częściej mieszkańcy naszego kraju wyjeżdżają do pracy nie tylko do Niemiec, Holandii czy Austrii, ale również do Szwajcarii, szczególnie do części niemieckojęzycznej.

Mieszkańcy Szwajcarii pieczołowicie kultywują lokalne obyczaje, podkreślając w ten sposób obfitość ich tradycji oraz zróżnicowanie kulturowe kraju. „La suisse n’existe pas” – „Szwajcaria nie istnieje” – takie hasło było motywem przewodnim tego kraju, słynącego ze swej neutralności, na wystawie światowej w Sewilli w 1992 roku. Powyższa maksyma podkreśla to, co specyficzne dla Szwajcarii, czyli szeroko pojętą kulturową różnorodność na małym przecież terenie. Można ją wytłumaczyć na dwa sposoby: w malutkiej Szwajcarii mieszkańcy rozmawiają w 4 językach urzędowych oraz posługują się również licznymi dialektami. Z perspektywy geografii są również różnice pomiędzy kulturą pielęgnowaną na terenach górzystych a tą miastową. Także samo życie w górskiej wiosce nie może bardziej różnić się od tego w mieście. Z tego powodu liczba lokalnych tradycji i obyczajów znacznie przewyższa narodowe konwenanse. Z biegiem czasu oraz w związku z rozwojem turystyki część regionalnych tradycji została przyjęta przez wszystkich Szwajcarów.

Muzyka

Czy jest okazja czy nie, Szwajcarzy zawsze grają do tańca! Usłyszeć można przeważnie słynną harmonikę zwaną Schwyzerörgeli, a także skrzypce, skrzypce basowe i klarnet. Lokalnie używa się także cymbałów oraz drumlę zwaną popularnie Trümpi. Alpejska muzyka rozwinęła się na przestrzeni wieków przede wszystkim poprzez umiejętności i kompozycje muzyczne, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najstarsza Kuhreihen czyli piosenka, która miała zwabić krowy do dojenia, została spisana w Appenzell w 1545 roku. Za typowo szwajcarski uznaje się róg alpejski – Alphorn, czyli instrument który niegdyś służył pasterzom, a także jodlujące chóry, które zaczęły powstawać już w XIX wieku. Nie powinna zatem nikogo dziwić popularność amatorskiej muzyki – w praktycznie każdej wiosce istnieje minimum jeden chór, o miastach już nie wspominając. Szwajcarzy słyną również z muzyki granej na instrumentach dętych, czyli Blasmusik.

Życie w Alpach

Zielone górskie pastwiska mają długą tradycję. Szacuje się że już 4000 lat p.n.e. łąki znajdujące się powyżej granicy lasów były wykorzystywane przez pasterzy. Poprzez produkcję sera w lecie ludzie znaleźli sposób na przechowywanie i wykorzystanie mleka oraz na gromadzenie zapasów na długie zimowe miesiące. Wraz z rozwojem alpejskiego rolnictwa rozwinęły się także przeróżne tradycje, jak na przykład Betruf (forma modlitwy o błogosławieństwo), Älplerchilbi czy tradycje związane z Chästeilet, które pielęgnowane są po dzień dzisiejszy. Z daleka, życie pośród alpejskich hal wygląda wręcz idyllicznie – pobrzękiwanie dzwonków, źdźbło trawy w kąciku ust, łono natury i piękne zachody słońca pośród górskich szczytów. W rzeczywistości wiąże się to jednak z ciężką fizyczną pracą oraz życiem w prostocie, co w ostatnim czasie jest doceniane przede wszystkim przez mieszkańców miast z kraju i spoza granic.

Tradycje związane ze sportem

Przez długi czas tradycyjne dyscypliny sportu były spychane na drugi plan przez te popularne na świecie. Ostatnio jednak one wracają. Podczas gdy przede wszystkim regionalne czy lokalne tradycje sportowe popadły dawno w zapomnienie, niektóre dyscypliny na powrót zyskują na popularności. Duże imprezy, jak np. Schwinger- und Älplerfest biją znów rekordy popularności. W ostatnich latach została nawet przekroczona granica 250 tysięcy widzów, co dało tej imprezie miano największej na świecie. Warto zaznaczyć również, iż do pilnowania bezpieczeństwa podczas imprezy nie zatrudniono dodatkowych sił policji. Swoją rolę odegrał tutaj prowadzący zawody, który miał wystarczający posłuch u publiczności. Podczas tych kilkudniowych zawodów atletyczni zapaśnicy i silni kulomioci mierzą się z konkurentami przy dźwiękach jodlujących chórów oraz kapel grających na harmonikach.

Rzemiosło

Już od prawie połowy tysiąclecia szwajcarski przemysł zegarowy cieszy się niezmiennie dobrą opinią i popularnością. Co prawda zdarzały się momenty lepsze i gorsze, ale czas nigdy nie stanął w miejscu.

Dziś 95 procent szwajcarskich zegarków jest przeznaczane na eksport, a ten sektor przemysłu stał się jednym z kluczowych dla gospodarki kraju. Szwajcaria to również rzemiosło artystyczne. Wiele jego gałęzi, jak np. rzeźbienie w drewnie czy ceramika chłopska, jest związanych z turystyką. Właśnie dzięki niezliczonym tłumom turystów rozniosła się wieść o znanym nam dzisiaj obrazie Szwajcarii i jej rzemiosła.

Tradycje ludowe

W Szwajcarii istnieje duża liczba tradycji ludowych, które w większości mają pogańskie korzenie lub są związane z religią. Obchodzenie świąt jest zależne od pory roku oraz regionu. Niektóre są głęboko zakorzenione w historii, inne dopiero co powstały. Wiele z nich odzwierciedla ważne daty z kalendarza rolników, jak np. pędzenie bydła na górskie pastwiska (Alpauffahrt) czy jego spęd (Alpabfahrt). Większa liczba uroczystości i świąt przypadająca na miesiące zimowe ma także swoje uzasadnienie – rolnicy i chłopi mieli i mają w tym czasie mniej pracy. Do dzisiaj na rozkładzie świąt widnieje m.in. wypędzanie zimy, złych duchów czy nawet demonów. Inne uroczystości są związane np. z ważnymi zwycięstwami w historycznych bitwach.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!