Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Pytania i odpowiedzi: Urlop ojcowski w Szwajcarii

Od bieżącego roku świeżo upieczeni tatusiowie mają prawo do dwutygodniowego płatnego urlopu ojcowskiego, czyli do Vaterschaftsurlaub.

Kto ma prawo do urlopu ojcowskiego?

Czynni zawodowo ojcowie dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 roku mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Prawnie jako ojca uznaje się osobę będącą w związku małżeńskim z matką dziecka, osobę z uznanym ojcostwem lub osobę, która sądowo została ustalona ojcem. W przypadku adopcji nie ma prawa do urlopu ojcowskiego.

Kiedy i jak korzystać z urlopu ojcowskiego?

Z urlopu ojcowskiego należy skorzystać w ciągu 6 miesięcy od porodu. W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego, z urlopu ojcowskiego można korzystać w poszczególnych okresach czy dniach, a nie ciągiem. W przypadku pracy na pełen etat Vaterschaftsurlaub wynosi 10 dni. Należy pamiętać, że pracodawcy nie mają prawa odciągać tych dni od prawnego czy umownego zakresu dni urlopowych.

Czy mogę zostać zwolniony, przebywając na urlopie ojcowskim?

Tak. Jednak zwolnienie z powodu zostania ojcem lub skorzystania z urlopu ojcowskiego, jest niezgodne z prawem. Jeśli w trakcie otrzymania wypowiedzenia umowy urlop ojcowski nie został wykorzystany, okres wypowiedzenia umowy zostanie wydłużony o pozostałe dni.

Którzy ojcowie mają prawo do Vaterschaftsentschädigung?

Osoby, które przez przynajmniej 9 miesięcy przed porodem były ustawowo ubezpieczone w AHV (przypadku porodu przedwczesnego okres ten zostaje skrócony) i w tym okresie przez przynajmniej 5 miesięcy były czynne zawodowo lub otrzymywały Erwerbsersatzentschädigung, mają prawo do świadczenia Vaterschaftsentschädigung.

Czy osoby bezrobotne lub niezdolne do pracy mają prawo do Vaterschaftsentschädigung?

Tak, jeśli spełniają wcześniej podane warunki.

Ile wynosi Vaterschaftsentschädigung?

Dzienna dieta wynosi 80% średniego zobowiązanego do ubezpieczenia w AHV wynagrodzenia, lecz nie więcej niż 196 CHF dziennie. Najwyższą kwotę otrzymują osoby zatrudnione w szwajcarskich przedsiębiorstwach, które zarabiają miesięcznie przynajmniej 7350 oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą z rocznym dochodem powyżej 88.200 CHF.

Gdzie można zawnioskować o Vaterschaftsentschädigung?

Osoby pracujące w szwajcarskich firmach wnioskują poprzez swojego pracodawcę. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą zgłosić się do Ausgleichskasse. Formularz można pobrać ze strony www.ahv-iv.ch. Co ciekawe, także członkowie rodziny (żona, matka dziecka) mogą otrzymać Vaterschaftsentschädigung, jeśli ojciec nie spełnia swoich obowiązków utrzymania i wsparcia.

Czy w trakcie urlopu ojcowskiego jestem ubezpieczony?

Osoby zatrudnione w szwajcarskich firmach są w trakcie urlopu ojcowskiego ustawowo ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dalej obowiązuje także ubezpieczenie emerytalne.

Kto finansuje urlop ojcowski?

Urlop ojcowski jest finansowany przez Erwerbsersatzordnung (EO). Z tego powodu składka do EO wzrosła z 0,45% do 0,5%. W przypadku osób pracujących w szwajcarskich przedsiębiorstwach połowę składki opłaca pracodawca.

Czy pracodawca i pracownik mogą ustalić inne zasady?

Tak, jeśli zmiany działają na korzyść pracownika. Możliwe jest przykładowo zwiększenie diety lub większa ilość dni urlopu ojcowskiego.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!