Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Czy pracownicy mogą liczyć na Hitzefrei?

Gdy na dworze robi się coraz cieplej, osoby pracujące zamiast skupić się na obowiązkach, marzą raczej o chłodnej kąpieli w basenie czy pobliskim jeziorze. O tym mogą jednak zapomnieć.

Mimo wysokich temperatur na zewnątrz osoby pracujące w Szwajcarii nie mogą odpocząć od obowiązków. Nie skorzystają bowiem z wolnego ze względu na upały czyli tzw. Hitzefrei. Prawnie żaden pracodawca nie jest bowiem zobowiązany do zwolnienia zatrudnionych z obowiązków ze względu na wysoką temperaturę i to pomimo tego, że wraz z coraz większymi upałami spada wydajność pracowników. Taki zapis znajduje się nawet w szwajcarskim prawie pracy – „przy dużych upałach w okresie letnim i temperaturach wewnątrz budynków sięgających 30 stopni należy liczyć się ze spadkiem wydajności o 10% lub więcej”.

Pracownicy nie mają prawa do wolnego z powodu upału. A wiążących wytycznych co do środków, które musi podjąć pracodawca, jest bardzo mało. Według Seco należy jedynie „chronić zatrudnionych przed nadmiernym upałem działaniem słońca”.

Idealna temperatura przy ciężkiej pracy fizycznej wynosi 12-17 stopni. W przypadku pracy umysłowej, która jest wykonywana przede wszystkim na siedząco wewnątrz, temperatura powinna wynosić 21-23 stopni. Różnica między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną nie powinna być zbyt duża. W biurze powinno panować maksymalnie 28 stopni. Pracodawca ma zapewnić zacienienie nasłonecznionych miejsc, odzież chroniącą przed promieniami słonecznymi lub przynajmniej krem przeciwsłoneczny. Nie może także zabraknąć odpowiedniej ilości zimnych napoi.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!