Treść wypowiedzenia
Wypowiedzenie może mieć zarówno formę pisemną jak i ustną (chyba, że postanowienia umowy mówią inaczej). Zalecamy jednak by miało formę dokumentu i zostało wysłane pocztą za potwierdzeniem odbioru. Wtedy będziesz miał namacalny dowód na to, że pracodawca je faktycznie otrzymał. W przypadku gdy zamierzasz wręczyć je osobiście – warto zrobić jego kopię.
Wypowiedzenie obowiązuje dopiero od momentu w którym przełożony je odebrał. Stąd musi ono zostać doręczone najpóźniej w ostatni dzień roboczy miesiąca. W treści wypowiedzenia powinny znaleźć się z kolei następujące punkty:
- Prawidłowe dane (imię, nazwisko, adres) zarówno Twój jak i Twojego pracownika. Ponadto upewnij się, czy dokument trafi docelowo do działu kadr lub bezpośredniego przełożonego.
- Dane dotyczące umowy o pracę – najczęściej data jej podpisania poprzedzona: „Arbeitsvertrag vom …“
- Data do jakiej docelowo wypowiada się umowę (najczęściej koniec miesiąca; zgodna z terminami wypowiedzenia).
- Ponadto dokument powinien zostać opatrzony datą i Twoim podpisem.
Podawania przyczyny wypowiedzenia jest dobrowolne.
Termin wypowiedzenia
Zadbaj o to by uwzględniony w wypowidanej umowie, termin wypowiedzenia został zachowany. Jeśli owy termin nie jest regulowany przez umowę o pracę bądź umowę taryfową (Gesamtarbeitsvertrag GAV), obowiązuje tzw. prawo zobowiązaniowe (Obligationenrecht OR) i terminy w nim zawarte:
- 7 dni kalendarzowych, przy zatrudnieniu na okres próbny (wypowiedzenie do końca wybranego dnia).
- 1 miesiąc podczas stosunku zatrudnienia nie przekraczającego 1 roku (wypowiedzenie do końca danego miesiąca).
- 2 miesiące przy stażu pracy w zakładzie od 2 do 9 lat (wypowiedzenie do końca danego miesiąca).
- 3 miesiące od 10 roku pracy w danej firmie (wypowiedzenie do końca danego miesiąca).
- Umowa o pracę na czas określony wygasa wraz z ustalonym w niej terminem. Wypowiedzenie takiej umowy zasadniczo nie jest możliwe chyba, że przewidziano możliwość wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy w umowie bądź zaszły okoliczności nie pozwalające konturować stosunku pracy.
Ustawowa ochrona przed wypowiedzeniem z strony pracodawcy obowiązuje na czas odbywania służby wojskowej, choroby oraz ciąży. Jako pracownik masz natomiast prawo wypowiedzieć umowę nawet w powyższych sytuacjach.