Kwiaty wiśni w Bazylei
Okazuje się, że aby cieszyć się widokiem kwiatów wiśni, wcale nie trzeba lecieć na drugą półkulę. Kanton Bazylea słynie z wiśniowych sadów, które toną w różowym kwieciu. Bazylejskie biura podróży chętnie podpowiadają zainteresowanym, gdzie się udać, a opcji jest kilka. Iście japońską wiosną w Szwajcarii można cieszyć się pieszo, na rowerze lub pociągiem. Godna polecenia jest przede wszystkim trasa Chirsi-Route numer 111 z Liestal do Laufen, którą można pokonać zarówno na nogach, jak i rowerem. E-Bike można wynająć na stacji kolejowej Liestal. No to w drogę – 38 kilometrów przed nami!
Święto tulipanów w Morges
Parc de l’Indépendance, czyli Park Niepodległości, mieszczący się w miasteczku Morges, założono, by uczcić niezależność landu Vaud. Polityka polityką – tym razem skupiamy się na kwiatach. To właśnie tam w kwietniu i maju odbywa się święto tulipanów, podczas którego można podziwiać 300 odmian tych roślin.
Zdjęcie: Parpan05, Wikimedia Commons
Różami usłane Frauenfeld
Opodal miejscowości Frauenfeld w Turgowii znajduje się dawny klasztor kartuzów, w którym obecnie mieści się muzeum oraz hotel udostępniający sale konferencyjne. Historyczna budowla słynie z imponującego ogrodu, w którym rośnie 250 gatunków róż, co stanowi rekord w Szwajcarii. Warto również udać się do barokowego ogrodu oraz ogrodu ziół leczniczych, a także pobłądzić w labiryncie tymiankowym.
Pociągiem z Zermatt do St. Moritz
Wiosna w górach stanowi niezapomniany spektakl – podczas gdy w dolinach zaczyna robić się zielono i kwitną kwiaty, w wyższych partiach gór wciąż trwa zima. Najlepiej można to zaobserwować podróżując koleją Glacier-Express z Zermatt do St. Moritz, która ze słonecznej doliny Rhonetal zawiezie nas na wysokość 2044 metrów, a następnie skończy swój bieg w dolinie Vorderrheintal. Warto zarezerwować miejsce przy oknie.
Wiosna w ogrodach zoologicznych
Idealnym pomysłem na rodzinny wypad jest wizyta w zoo. Podziwianie małych zwierząt zawsze budzi wiele emocji u najmłodszych. W zuryskim zoo można poznać Ruwani – małą słonicę, która całkiem niedawno świętowała swoje pierwsze urodziny. W Bazylei z kolei nie brakuje młodych małpiątek. Czepiaki Orgullo i Orozco bawią się w najlepsze ze starszym przyrodnim rodzeństwem Nestorem i Norbertem.
Tajemnicza piękność Parco San Grato
Powyżej osławionego jeziora Lugano, opodal miejscowości Corona leży tesyński park San Grato, który nie cieszy się wcale wielką sławą. Tym lepiej dla odwiedzających – dzięki temu można napawać się pięknem azalii i rododendronów w ciszy i spokoju.
Zdjęcie: Yannick Bammert (Ballenberg) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Wiosna w starej osadzie
Leżący w pobliżu Brienz skansen Ballenberg pozwala cieszyć się wiosną pośród sędziwych chłopskich chat, w których wciąż toczy się życie.
Tropem kwitnących jabłoni
Były wiśnie, teraz pora na jabłonie. Słynie z nich Turgowia, w której rozpoczęcie kwitnięcia jest jedyną uznawaną oznaką wiosny. W Mostindien utworzono nawet specjalną linię telefoniczną, pod którą można się dowiedzieć, gdzie dokładnie zakwitły już jabłonie. Z kolei w Altnau rozpoczynają się trzy trasy prowadzące poprzez obsypane kwiatami sady.
Zdjęcie: montegeneroso.ch (materiały prasowe)
Kamienny kwiat na Monte Generoso
Niesamowita restauracja wybudowana według projektu Mario Botty znowu otwarta. Przypominająca kamienny kwiat budowla nie na darmo nosi nazwę Fiore di pietra. Warto się tutaj wybrać korzystając jeden z wielu szlaków górskich. Widoki są naprawdę niesamowite.