Jaskinia Hölloch w Muotatal
Hölloch w Muotatal w kantonie Schwyz, to system jaskiń o długości ponad 200 kilometrów, co czyni go ósmym najdłuższym na świecie. Jaskinia stalaktytowa zawdzięcza swoją specyfikę podziemnym wodom, które drążą skały od prawie miliona lat.
Bajkowe podziemia są otwarte dla zwiedzających, ale nadal służą też celom badawczym. W 2010 roku w Hölloch odkryto nowy gatunek zwierząt, brązowo-białą zakleszczotkę. Dostępne są różne opcje wycieczek z przewodnikiem i wyprawy, na które trzeba się wcześniej zarejestrować.
Podziemne jezioro Lac Souterrain de Saint-Léonard
Pomiędzy Sitten VS i Siders znajduje się jezioro o długości 300 metrów, jednak nie jest ono ujęte na żadnej zwykłej mapie krajobrazowej. Wszystko dlatego, że znajduje się ono pod ziemią. Ukrywa się pod winnicą w środku Alp Walijskich. Lac Souterrain de Saint-Léonard to największe podziemne jezioro w Europie.
Po grocie wodnej można pływać łódką, co pozwala na odkrycie tego wyjątkowego miejsca. Całości towarzyszy wykład geologiczny i historyczny wygłaszany przez wioślarza oraz pokaz świetlny na ścianie jaskini. Aby odwiedzić jaskinię, wymagana jest wcześniejsza rejestracja online.
Młyny jaskiniowe Höhlenmühle Col-des-Roches
Bagnisty obszar w Le Locle jest bogaty w wodę, ale ponieważ znajduje się tam tylko mała rzeka, region ten raczej nie nadaje się do budowy wodociągu. Czy aby na pewno? Ponad 400 lat temu trzech młynarzy zdecydowało się na eksploatację ostatniego odcinka rzeki. Woda spływa tam wodospadem do naturalnego basenu wapiennego przełęczy Col-des-Roches. Młynarze przekształcili go w młyn jaskiniowy.
Do dziś jest to jedyne takie miejsce w Europie. Obecnie w jaskini znajduje się muzeum, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z wyjątkowymi pracami jaskiniowymi. Każdy, kto wybiera się tam na wycieczkę indywidualną lub planuje wycieczkę grupową, powinien się wcześniej umówić telefonicznie lub mailowo.
Jaskinia Kesslerloch
Kesslerloch to jaskinia o powierzchni 200 metrów kwadratowych w pobliżu Thayngen. Na pierwszy rzut oka jest dość niepozorna. Ale przy odrobinie wcześniejszej wiedzy można docenić znaczenie tego miejsca dla śladów osadnictwa z epoki lodowcowej. Odkryto tam kości 53 różnych gatunków zwierząt. Także tych wymarłych, jak mamuty i nosorożce włochate. Znaleziska są obecnie eksponowane w Muzeum Wszystkich Świętych w Szafuzie (niem. Allerheiligen-Museum). Działkę leśną, na której znajduje się jaskinia, można swobodnie zwiedzać.
Groty i jaskinie Mont Vully
Groty Lamberta znajdują się w Haut-Vully. Tunele wykopane w piaskowcu wydają się być wykonane przez gigantyczne zwierzęta. W rzeczywistości pochodzą z pierwszej wojny światowej i są dziełem ludzkich rąk z 1916 roku. Zostały stworzone do obrony szwajcarskiego płaskowyżu. Tunele o długości 200 metrów były wówczas zajęte przez piechotę. Dziś miejsce to jest popularnym placem zabaw – dzieci bawią się tu chętnie w chowanego.
Jaskinie św. Beatusa
Według legendy w jaskiniach św. Beatusa w pobliżu Interlaken mieszkał kiedyś smok. Kiedy święty Beatus skonfrontował go z krzyżem, potwór uciekł i utonął w jeziorze Thun. Zgodnie z legendą święty Beatus zamieszkał później w owej jaskini ze stalaktytami i przebywał tam aż do swojej śmierci.
Dziś dla zwiedzających dostępny jest kilometr jaskinii (łącznie ma ich 14). Dzięki oświetleniu jaskini i pokazom świetlnym system jaskiń wydaje się kryć w sobie coś magicznego i baśniowego.
Jaskinia Grotte aux Fées
Dostępna część Grotte aux Fées w Valais ma zaledwie kilometr długości, ale prawdziwą atrakcją jest 50-metrowy wodospad. Grota zawdzięcza swoje istnienie właśnie jemu, gdyż w ten sposób drogę utorowała sobie woda.
Światło, które spływa z wodą z góry do dołu wpadając do legendarnej fontanny wróżek oraz eksponując zaczarowane krzywizny w skale, sprawia, że nietrudno uwierzyć, że kiedyś sądzono, że mieszkają tu wróżki.
Jaskinie Höllgrotten w Lorzentobel
Jaskinie Höllgrotten w Lorzentobel niedaleko Baar odkryto w XIX wieku, kiedy podjęto próbę budowy tunelu kolejowego. Woda wapienna, która utworzyła jaskinię, została następnie odprowadzona i uniemożliwiła dalszy rozwój jaskini.
Dziś w grocie można zachwycać się specjalnymi formacjami skalnymi.