Zamki, katedry, ramy, mury. Na pierwszy rzut oka szwajcarskie starówki wydają się przytulne i znajome, ale już drugie spojrzenie ujawnia nie tylko ekscytujące szczegóły, ale także zupełnie nowy świat. Na przykład bogato zdobione wykusze w St. Gallen i Szafuzie, albo barokowy splendor Solury, czy też tysiącletnie pozostałości po Imperium Rzymskimo w Stein am Rhein.
Długa historia i malownicze otoczenie
Prawie każde miasto w Szwajcarii oferuje odwiedzającym dobrze zachowane budynki z czasów średniowiecza z krętymi alejkami, malowniczymi placami oraz masowymi fortecami i zamkami. Wielkie epoki przeszłości: gotyk, renesans, neoklasycyzm również emanują swoim blaskiem.
Do tego pogoda naznaczona bliskością do Morza Śródziemnego, która odzwierciedla się we włoskich miasteczkach Szwajcarii, takich jak Ascona. Szwajcarskie starówki są idealną kombinacją długiej historii, żywej kultury i malowniczego otoczenia. Ale które są najlpiękniejsze?
Najpiękniejsze starówki w Szwajcarii
- Ascona – To Szwajcaria, czy Włochy? Satre miasto położone nad jeziorem Lago Maggiore, z łagodnym klimatem i bajecznymi alejkami. W historycznym centrum miasteczka wyróżnia się szczególnie bazylika z XVI wieku.
- Gruyères – Malownicza to chyba najlepszy przymiotnik dla tej starówki: Miasteczko na zachodzie Szwajcarii leży na wzgórzu. Stare mury otaczają miejsce, w którym samochody nie są dozwolone. Miasto wydaje się być średniowiecznym muzeum na świeżym powietrzu.
- Rorschach – W tym mieście znajduje się najładniejszy magazyn na zboże w Szwajcarii. Spichlerz przy porcie nie wygląda jak magazyn, ale jest charakterystycznym punktem miasta nad Jeziorem Bodeńskim. Także tutaj nie może zabraknąć bogato zdobionych okien wykuszowych na fasadach domów.
- Stein am Rhein – Tam gdzie Ren wyłania się z Jeziora Bodeńskiego i staje się rzeką leży miasteczko Stein am Rhein. Już rzymianie uznali to miejsce za warte zamieszkania. Pozostałości jednego z murów mają 1800 lat, zamek Hohenklingen ma „tylko” 800 lat.
- Berno – Ta starówka w pełni zasługuje na swoją nazwę: Berno zostało założone w XII wieku. Arkady, renesansowe fontanny i spektakularne dachy są imponujące. Naturalnie jest to część światowego dziedzictwa UNESCO.
- Biel – To żart, który jest niemal zbyt oczywisty: Choć zegarki Rolex i Swatch pochodzą z tego niemiecko-francuskojęzycznego miasta, czas jakby stanął tam w miejscu. Przynajmniej w starym centrum miasta, które w wielu miejscach przypomina XV wiek. Lub, jak półokrągła wieża z 1295 roku, jeszcze starsze czasy.
- St. Gallen – wszechstronne miasteczko: Niemcy, Austria i Liechtenstein położone są tylko rzut beretem od szwajcarskiego miasta granicznego. Dzielnica Abbey została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynne 111 okien wykuszowych to dzieło przedsiębiorczych kupców.
- Szafuza – Nie tylko St. Gallen słynie z okien wykuszowych, ale także Szafuza. Tutaj, w najbardziej wysuniętym na północ zakątku Szwajcarii, jest ich nawet o kilka więcej – 171. Długa historia starówki jest wyraźnie widoczna. Twierdza Munot z XVI wieku wznosi się ponad renesansowymi i rokokowymi fasadami.
- Zug – Wieże Zytturm, Kapuzinerturm, Pulverturm, Knopfliturm – Stare Miasto Zug to oczywiście nie tylko wysokie budynki. Wiele epok odcisnęło swoje piętno na malowniczej starówce miasta. W samym centrum, a raczej na jego szczycie, na wzgórzu Guggi, znajduje się ogród różany.
- Solura – Jeśli chcesz zobaczyć 400-letnie budynki – takie jak Palais Besenval – w ciszy i spokoju, najlepiej wspiąć się po prawie 300 schodach wczesnoklasycystycznej katedry św. Ursusa i spojrzeć w dół na alejki starówki. Naprawdę warto.
Źródło: stern