Są na samym dole łańcucha pokarmowego na rynku pracy: pomoc domowa, czyli Haushaltshilfe. Sprzątają domy, opiekują się dziećmi lub koszą trawnik. Niedawno ukazał się raport, który zawiera dane dotyczące warunków zatrudnienia panujące w tej grupie zawodowej.
50% szwajcarskich gospodarstw domowych nie rejestruje prawidłowo pomocy domowej, piszą autorzy raportu opublikowanego przez Quitt. Platforma twierdzi, że jest liderem na rynku w zatrudnianiu i rozliczaniu pomocy domowej od osób prywatnych. Niezarejestrowanie i nieubezpieczanie sprzątaczek, opiekunek do dzieci itp. jest nielegalne i oznacza, że duża część branży pozostaje w szarej strefie.
Ile zarabia pomoc domowa w Szwajcarii – wysokie stawki, ale tylko na pierwszy rzut oka
Każdego roku Quitt analizuje umowy zawierane za pośrednictwem swojej platformy – w ubiegłym roku było ich ponad 10.000. Wyniki pokazują, że średnia stawka godzinowa brutto dla pomocy domowych w całej Szwajcarii w 2023 roku wynosiła 31,24 franków. W poprzednim roku było to 30,77 franków. Stanowi to wzrost płac o 1,5%, ale mimo to, nie może to zrekompensować rocznej stopy inflacji wynoszącej 2,1%. W rzeczywistości pomoc domowa doświadczyła realnej utraty wynagrodzenia w porównaniu z rokiem poprzednim.
Na pierwszy rzut oka stawka godzinowa w wysokości nieco ponad 31 franków może wydawać się wysoka. Jednak większość pomocy domowych pracuje tylko w niewielkim wymiarze godzin, a stawki godzinowej nie można przekładać na miesięczne wynagrodzenie w pełnym wymiarze godzin.
Źródło: Screenshot/ Raport Quitt
W tych regionach pomoce domowe pracują najczęściej nielegalnie
Raport pokazuje również ogromne różnice w wynagrodzeniach w zależności od regionu: Pomoc domowa w kantonach Appenzell Innerrhoden, Zurych i Zug zarabia najwięcej, z wynagrodzeniem godzinowym brutto między 33,60 a 32,50 franków.
Najniższe wynagrodzenia są natomiast we francuskojęzycznej Szwajcarii i Ticino, gdzie stawki godzinowe brutto zaczynają się od 26,80 franków. Quitt wyjaśnia, że ma to związek z ogólnie niższym poziomem płac w Ticino i francuskojęzycznej Szwajcarii, a także z dużą liczbą osób dojeżdżających do pracy za granicą. Ale także z nielegalną pracą: według oficjalnych danych, więcej pomocy domowych pracuje „na czarno” w tych częściach Szwajcarii. „Nielegalna konkurencja obniża również płace legalnie zatrudnionych pomocy domowych”, wynika z nowego raportu.
Branża sprzątająca przeżywa boom od czasu pandemii
Zapotrzebowanie na personel sprzątający wzrosło nawet o 15%. Pomoce domowe są szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Według ankiety Homegate, wieloosobowe gospodarstwa domowe bez dzieci – klasyczne wspólnoty mieszkaniowe – szczególnie chętnie zatrudniają sprzątaczki.