Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Szwajcaria: Osoby związane umową taryfową zarobiły w 2020 więcej

Osoby pracujące w Szwajcarii na podstawie umowy taryfowej GAV zarobiły w 2020 roku średnio o 0,9% więcej niż dotychczas.

Federalny Urząd Statystyczny przeanalizował największe umowy taryfowe w kraju, wiążące przynajmniej 1500 pracowników. Badanie dotyczyło więc 532 tys. osób. Z tego wynika, że w 2020 roku zaobserwowano nominalną podwyżkę wynagrodzenia rzeczywistego o średnio 0,9%. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to nieco gorszy wynik. Wliczając do tych danych prognozę zwyżek cen o wysokości -0,7%, można stwierdzić, że pensje osób pracujących w kraju wzrosły średnio o 1,6%.

W zależności od branży dokładna wysokość podwyżki  była jednak różna. Na największy wzrost pensji mogli liczyć pracownicy sektora transportowego i magazynowego (+1,4%), branży budowlanej (+1,1%), sektora informacji i komunikacji (+1%) oraz opieki zdrowia i opieki społecznej (+0,9%).

Nieco mniejszy wzrost odnotowano w handlu (+0,7%), utrzymaniu i naprawie pojazdów samochodowych (+0,7%) i pozostałych usługach gospodarczych (+0,3%).

Osoby pracujące w służbie publicznej nie otrzymały w 2020 roku podwyżek. Jednak w samym zeszłym roku wynagrodzenie w branży wzrosło aż o 1,8%.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Szwajcaria oferuje wiele wspaniałych kąpielisk, a niektóre z nich mogą nawet konkurować z najsławniejszymi na świecie. Mieszkańcy kraju

Od 1 stycznia 2025 roku zakup nowych rottweilerów będzie zabroniony w kantonie Zurych. Tak postanowiły władze kantonu. Rottweilery trafią zatem

Czy pracownik, który spóźnił się do pracy, ze względu przykładowo na awarię samochodu, musi nadrobić stracony czas?

Do skrzynki na listy trafił nakaz karny za zbyt szybką jazdę. Co robić, jeśli ktoś się z nim nie zgadza?
Zobacz jeszcze to!