Wraz z początkiem 2020 roku w życie weszła reforma Bundesgesetz über die Steuerreform und die AHV-Finanzierung, która zniosła wiele przywilejów podatkowych dla firm w Szwajcarii. Za to kantony mogły jednak wprowadzić ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw, by podtrzymać swoją atrakcyjność. Według prognoz, średnie obciążenie podatkowe w przyszłym roku może spaść do 14,6%.
Gewinnsteuer w Szwajcarii jest pobierana raz w roku od każdej osoby prawnej, która w Szwajcarii ma miejsce zamieszkania lub jest związana gospodarczo z krajem. Podatek pobierany jest od czystego zysku przedsiębiorstwa. Jeśli kanton opodatkowuje także dywidendę, przedsiębiorca musi liczyć się z podwójnym opodatkowaniem.
Gazeta Neue Zürcher Zeitung (NZZ) stworzyła na podstawie dostępnych danych z końca stycznia 2020 ranking najdroższych i najtańszych kantonów pod względem obciążenia podatkiem od zysku dla przedsiębiorstw. Na pierwszym miejscu znalazły się kantony Berno oraz Valais, gdzie obciążenie podatkowe od zysku wynosi 21,7% oraz 21,6%. W całym kraju najdroższym miejscem dla przedsiębiorców jest Schelten, gdzie obciążenie podatkowe sięga 23,4%. Do stosunkowo drogich kantonów należą także Zurych, Tessyn, Argowia, i Bazylea-Okręg.
Najlepszym miejscem dla przedsiębiorców jest według NZZ Appenzell-Innerrhoden (11,5-12,7%). Także w Zug (11,9%), Nidwalden (12%), Lucernie (12,3%) i Glarus (12,3%) obciążenie podatkowe jest stosunkowo niskie.
Podatek dochodowy jest pobierany także od osób fizycznych, a dokładniej od każdego, kto ma dochód. Obciążenie podatkiem dochodowym w 2020 roku było w środkowej Szwajcarii mniejsze niż w innych częściach kraju. W Zug wyniosło 22,4%, w Obwalden 24,3%, w Appenzell Innerrhoden 24,4%, w Uri 25,3% i w Nidwalden 25,6%.
Największy podatek dochodowy płacą mieszkańcy Genewy (45%), Bazylei-Okręgu (42,2%), Vaud (41,5%), Berna (41,14%) i Bazylei-Miasta (40,5%).