Biorąc ślub, mało kto myśli o podatkach. Błąd! To może się opłacać (oczywiście w zależności od kantonu). Wszystko zależy jednak od dochodu. W przypadku małżeństw indywidualny dochód jest zliczany i opodatkowany wspólnie przez urząd podatkowy ze względu na progresję o wyższą stawkę podatkową. W zależności od zarobków ślub może mieć więc znaczny wpływ na tę liczbę.
Istnieje oczywiście możliwość życia w konkubinacie, czyli mieszkania w tym samym gospodarstwie domowym, jednak bez pozostawania w małżeństwie, czy związku partnerskim. Jednak w tym wypadku należy pamiętać, że małżeństwa mogą więcej zyskać przy emeryturach czy spadkach na wyrównaniu.
Trudno jednak ocenić, co ze strony podatkowej bardziej się opłaca. Wszystko zależy od wysokości dochodu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Zasadniczo im mniej dana para zarabia, tym bardziej ślub może się opłacać. Poza tym im większa różnica w dochodzie partnerów, tym bardziej opłacalne małżeństwo. Z kolei im dochody są bliższe sobie, tym lepiej pozostać w konkubinacie. Mowa oczywiście tylko o stronie podatkowej.
Ale uwaga! Obowiązują duże różnice w zależności od kantonu. Przykładowo jeśli małżonkowie zarabiają tyle samo, wyjdą przy wspólnym dochodzie od 90 tys. CHF gorzej na małżeństwie niż konkubinacie. Z kolei w Bernie małżeństwo opłaca się do 200 tys. CHF wspólnego dochodu.
W sytuacji śmierci jednego z partnerów tylko małżonkowie mają prawo do emerytury po zmarłym. Chyba że para mieszkała razem od przynajmniej 5 lat i wnioskowała o wypłatę w kasie emerytalnej.
Małżonkowie w całej Szwajcarii są zwolnieni z podatku spadkowego (niem. Erbschaftssteuer). Z kolei osoby żyjące w konkubinacie mogą otrzymać spadek po zmarłym partnerze tylko jeśli ten napisał testament lub para podpisała umowę o spadek (niem. Erbvertrag). W obu tych przypadkach obowiązują jednak ograniczenia.