Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Як працюють облікові записи робочого часу?

Систему можна порівняти з класичним ощадним рахунком, де співробітники, не вкладають гроші – а накопичують та економлять час. Наприклад, працівник тривалий час затримувався на робочому місці, за що і накопичив понаднормові години. У випаду, прописаного в трудовому договорі обліку годин, певна кількість годин іде «на плюс». Що це означає? Цей надлишок годин можна буде використати у вигляді вихідного дня.

Річний рахунок робочого часу (Jahresarbeitszeit)

В цьому випадку працівники можуть накопичувати години «на плюс» та вільно отримувати вихідні дні протягом календарного року.

Важливо знати: 

Накопичені години слід або використати впродовж року у вигляді вихідного/вихідних днів, або отримати за них виплату (також до кінця року). Перенесення годин на наступний рік та їх накопичення неможливе!

Довгостроковий рахунок робочого часу (Lebensarbeitszeit)

Перевага такого накопичення годин, в їх довгостроковому використані. Що це означає? Працівник може «збирати надгодини» протягом багатьох років, аби в кінцевому підсумку використати їх для чогось більш тривалого. Наприклад, довгу відпустку, або достроковий вихід на пенсію. 

Облікові записи робочого часу – це не завжди можливість зберегти позитивний баланс годин! Негативні моменти можуть виникнути в ситуації, коли зайнята особа працює менше, ніж передбачено в трудовому договорі. Якщо є такий негативний баланс годин, працівник повинен буде компенсувати їх у майбутньому, виконуючи понаднормову роботу.

Важливо знати: 

Якщо працівник не з’явиться на робочому місці через погане самопочуття або хворобу, це не призведе до негативного балансу годин. В такому випадку, застосуються стандартні правила, що  випливають з закону про виплату заробітної плати за час непрацездатності (Entgeltfortzahlungsgesetz).

Чи кожна фірма може ввести облікові записи робочого часу?

В принципі, будь-яка компанія може ввести облікові записи робочого часу. Однак для такого нововведення роботодавець повинен мати відповідну правову основу. Це можуть бути, наприклад, відповідні записи в трудовому договорі, договорі на підприємстві або колективному договорі на роботу. Якщо підприємець прагне ввести до своєї діяльності облік робочого часу, то він обов’язково має проконсультуватися з адвокатом про вибір правильного положення. Законодавчий орган пред’являє дуже суворі вимоги, коли мова йде про записи обліку робочого часу, що містяться в трудових договорах.

На що слід звернути увагу роботодавцю, при веденні обліку робочого часу?

Існує декілька способів введення обліку робочого часу на підприємстві. Найпростіший, це паперовий список відвідування, на якому кожен із співробітників записує свої робочі години. Проте ідеальним рішенням є ведення електронних облікових записів робочого часу, щоб кожна найнята людина могла перевірити свій поточний баланс в своєму особистому кабінеті.

Для цього використовуються спеціальні програми та додатки для смартфонів. При цьому роботодавці повинні звернути особливу увагу на те, щоб додатки, які вони використовують, відповідали суворим вимогам захисту особистих даних.

Важливо знати: 

Гнучкий розподіл робочого часу не скасовує встановлені законом ліміти робочого часу. Це означає, що працівники все одно не можуть працювати більше 10 годин на день.

Негативний баланс на рахунку робочого часу на момент закінчення трудових відносин

Дуже часто подібні ситуації призводять до конфліктів. Роботодавець може відняти відсоток від зарплати лише у випадку, коли працівник не вирівняв негативний залишок годин на своєму рахунку, незважаючи на те, що у нього була така можливість. Інша справа, коли з’явився негативний баланс, так як на фірмі просто бракувало роботи. В цьому випадку роботодавець не може відняти відсутні години з наявної у працівника заробітної плати або відпустки.

 

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze