Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Загалом у Німеччині немає обов’язку виплачувати різдвяні премії працівникам. Однак може існувати зобов’язання щодо виплати на інших правових підставах (наприклад, на підставі колективних і трудових договорів, договірних положень або через практику компанії).

Вимога на підставі колективного або індивідуального трудового договору

Колективні договори також застосовуються до індивідуальних трудових відносин, якщо обидві сторони контракту є членами відповідних сторін колективного договору (роботодавець є членом об’єднання роботодавців, на яке поширюється дія колективних договорів, працівник також є членом профспілки колективного договору з такими ж самими умовами), або відповідний колективний договір визнаний універсальним, або його застосування узгоджено в індивідуальному праві в трудовому договорі. Якщо колективний договір поширюється на відповідні трудові відносини, то деталі як правило, регулюються в ньому, (зокрема, термін та розмір спеціальної виплати, можливості обмеження відсутності на роботі тощо), включаючи обов’язок виплачувати Weihnachtsgeld, тобто різдвяну премію в Німеччині.

Що таке „практика компанії”?

Під „практикою компанії ” німецьке законодавство розуміє регулярне повторення роботодавцем певної поведінки, з якої працівники можуть зробити висновок, що пільги або переваги, надані їм у результаті такої поведінки, повинні продовжувати надаватися в майбутньому. Згідно з німецьким законодавством, якщо роботодавець виплачує різдвяну премію не менше трьох років поспіль, право на щорічну премію вважається неписаною частиною договору. Однак, якщо роботодавець сплачував її в різних розмірах, жодних позовних вимог не виникає.

Що означає застереження про добровільність?

Роботодавець може запобігти „корпоративній практиці”, чітко визначивши, що премія є добровільною, виключивши будь-які юридичні претензії. У такому випадку керівник може щороку вирішувати, чи буде виплачуватися різдвяна премія, в якому розмірі та на яких умовах. Слід зазначити, однак, що застереження про добровільність можливе лише у випадку спеціальних премій, які не призначені для винагороди за виконану роботу. Роботодавець також, буде в безпеці, якщо не обіцятиме різдвяну премію, а просто виплатить її (наприклад, наприкінці року) і водночас поновлюватиме застереження щоразу під час виплати вказуючи, що виплата є добровільною. Застереження про добровільність має укладатися в письмовій формі

та містити такі формулювання, „Рішення про виплату різдвяної премії приймається щороку, тому її виплата не повинна сприйматися як звичайна практика в майбутньому” або „Премія виплачується добровільно, без будь-яких юридичних претензій, і рішення про її виплату буде прийматися залежно від фінансового становища компанії”.

Чи зобов’язаний керівник виплатити всім працівникам однакову суму різдвяної премії? З боку роботодавця слід зазначити, що навіть якщо премія виплачується добровільно, згідно з трудовим законодавством роботодавець зобов’язаний дотримуватися загального принципу рівного ставлення до працівників. Однак з „об’єктивних причин” допускається диференціація, наприклад, розподіл розміру виплати залежно від стажу роботи. Різне навантаження працівників, які працюють повний і неповний робочий день, у принципі не є об’єктивною причиною для класифікації, тому працівники, які працюють неповний робочий день, також мають (пропорційно) право на різдвяну премію.

Різдвяна премія навіть у період звільнення?

Спеціальний бонус, який, як і різдвяний, призначений виключно для винагороди за лояльність до компанії, також може залежати від наявності трудових відносин без встановленого терміну їх припинення протягом певного періоду часу.

Вайнахтсгельд та декретна відпустка

У цьому випадку, чи є законною невиплата різдвяної премії працівникам, залежить від структури норм колективного договору, діючого трудового договору або індивідуальних договірних норм.

Коли потрібно повернути різдвяний бонус?

Якщо роботодавець хоче повернути різдвяну премію, коли працівник звільняється з роботи після закінчення розрахункового періоду, необхідно чітко узгодити положення про повернення премії. Положення про повернення коштів допускаються лише для спеціальних бонусів, які винагороджують лояльність до компанії. Однак вони не повинні надмірно обмежувати професійну свободу працівника.

Інфляційна премія замість різдвяної?

До кінця 2024 року роботодавці можуть виплачувати своїм працівникам до 3 000 євро без сплати податків та внесків, як частину інфляційної премії. Це можна буде зробити одноразово або частинами. Спеціальна виплата є добровільною та спрямована на підтримку працівників, які стикаються зі стрімким зростанням цін на енергоносії та продукти харчування. За певних умов роботодавці можуть виплачувати інфляційну премію замість різдвяної премії, таким чином забезпечуючи чистий дохід на рахунках своїх працівників.

Важливо: премія має бути виплачена додатково до вже належної заробітної плати. Той, хто має право на різдвяну премію на підставі контракту або в результаті практики компанії, не може отримати замість неї інфляційну премію. Якщо компанія не зобов’язана виплачувати Weihnachtsgeld, роботодавець може виплатити інфляційну премію замість різдвяної. Однак тоді на вашому платіжному рахунку має бути зазначено, що ця виплата є премією, як компенсація за інфляцію.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze