Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

 

 

 

***

Paulina Kuc [Punkt.media]:Witam w kolejnym odcinku programu #ZapytajEksperta. Moim dzisiejszym gościem jest znany Państwu Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.com

Piotr Wietrzykowski [intertax24.com]: Witam.

Dzisiejsze pytanie nadesłała Pani Sabina:

Mam jedno dziecko, mój mąż pracuje pod Wiedniem. Od początku tego roku zmieniły się zasady i podobnie jak innym zaczęli mi obcinać świadczenia rodzinne w Austrii. Dlaczego muszę pobierać Familienbeihilfe, skoro dziecko mieszka w Polsce? Czy jest sposób by pobierać świadczenie w Polsce? Jak to zrobić?

Pani Sabino, ja widzę tutaj dwa problemy. Pierwszy to problem z indeksacją świadczeń. Jak doskonale wiemy od stycznia Austriacy wbrew europejskiemu prawu zaczęli obcinać świadczenie Familienbeihilfe. Na ten moment wypłacają do Polski tylko połowę tego, co należy się w Austrii. Natomiast jest jeszcze problem z koordynacją świadczeń. Obydwa tematy poruszaliśmy już w naszych programach. Warto wspomnieć, że jeżeli ktoś pracuje w Polsce, a jego małżonek pracuje w Niemczech czy Austrii, wówczas zachodzą przepisy koordynacji. To oznacza, że w pierwszej kolejności należy ustalić prawo do świadczeń polskich, jeżeli matka z dzieckiem mieszkają w Polsce. Następnie prawo do świadczeń niemieckich, albo austriackich. Jeśli prawo do świadczeń byłoby w Polsce, wtedy świadczenia niemieckie czy austriackie są obcinane.

Myślę, że warto wspomnieć, że sytuacja wygląda nieco inaczej w Niemczech oraz nieco inaczej w Austrii.

Jeżeli już poruszyliśmy ten temat to jako firma służymy pomocą przy świadczeniach w Austrii i w Niemczech. Dlatego też poruszę kwestię Niemiec. W Niemczech, może to niekoniecznie Panią Sabinę zainteresuje, ale myślę, że warto o tym powiedzieć, na ten moment na pierwsze dziecko, przyznawane jest świadczenie w wysokości 204 euro. Natomiast w Austrii jest to o wiele mniejsza kwota z racji tej indeksacji i przyjmijmy, że dziecko jest do 3 lat wówczas dostaje 57 euro i 57 centów do Polski. Zatem ewidentnie widać, że świadczenie austriackie jest o wiele mniejsze niż polskie 500+.

Pani Sabina jednak wyraźnie zaznaczyła, że chciałaby pobierać świadczenie w Polsce, a nie w Austrii.

Niestety nie da się wybrać i powiedzieć, że w tym albo w tym kraju chce mieć to wypłacone. Tak jak mówiłem, na ten moment ważne jest miejsce zamieszkania dziecka, czyli jeżeli dziecko mieszka w Polsce, pierwszym krajem byłaby Polska. Natomiast tutaj jeszcze jest druga kwestia, kwestia aktywności zawodowej. Pani Sabina jest zapewne osobą nieaktywną zawodowo, dlatego mąż, który pracuje w Austrii, otrzymuje świadczenie Familienbeihilfe z tego kraju. Gdyby Pani Sabina chciała pobierać 500+ w Polsce musiałaby albo pójść do pracy, albo ubezpieczyć się w KRUSie. Musiałaby udowodnić, że jest aktywna zawodowo, wówczas to świadczenie otrzymywałaby z Polski.

Dziękuję za odpowiedź.

Dziękuje uprzejmie.

 

Więcej na ten temat:

Familienbeihilfe 2019: Wszystko co musisz wiedzieć

Komu przysługuje świadczenie Familienbeihilfe w Austrii?

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze