Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

***

Paulina Kuc [Punkt.media]: Witam w kolejnym odcinku programu #ZapytajEksperta. Moim gościem jest Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.com

Piotr Wietrzykowski [Intertax24.com]: Witam.

Dzisiejsze pytanie nadesłał Pan Jakub:

Czy mając 3 klasę podatkową muszę rozliczyć podatek? Czy mogę liczyć na zwrot? Pytam, bowiem robiąc kalkulacje w pewnym biurze, dowiedziałem się, że wyjdzie dopłata.

Temat klas podatkowych był już omawiany również tutaj, na łamach naszego programu, natomiast mamy bardzo dużo pytań odnośnie klas podatkowych, w związku z tym może krótko jeszcze postaram się coś odpowiedzieć. Przede wszystkim osoby, które mają 3 klasę podatkową, są zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego. Zatem Pan Jakub będzie musiał takie zeznanie złożyć. Odnośnie dopłaty – sama klasa podatkowa oznacza tylko zaliczkę, która została pobrana na podatek i przy klasie podatkowej 3, te zaliczki są niewielkie, bardzo niskie. Tak to mniej więcej wygląda.

Myślę, że warto wrócić jeszcze do tematu i powiedzieć coś więcej.

Jeżeli chodzi o klasy podatkowe zachęcam do lektury tekstów na portalu punkt.media, tam już trochę o klasach podatkowych się ukazało. Jest niewiele osób, które uważa, że skoro jest osoba zamężna, żonata, że powinni mieć klasę 3, natomiast bardzo dużo przypadków jest takich, że ta trójka wcale nie jest odpowiednią klasą podatkową. Przypuśćmy, że obaj małżonkowie mieszkają i pracują w Niemczech, wówczas jeden z nich może mieć 3 klasę podatkową, drugi wtedy automatycznie ma 5, ewentualnie jeżeli mają równe dochody, wtedy oboje mają 4. Czyli 3 zazwyczaj jest przewidziana dla osoby, która ma dochód większy. W przypadku kiedy małżonka mieszka i pracuje w Polsce, płaci podatek w Polsce, ta 3 klasa podatkowa wcale nie musi być dla podatnika pracującego w Niemczech dobra.

Wspomniałeś, że w klasa podatkowa oznacza niskie podatki. Czy Pan Jakub w takim razie może spodziewać się dopłaty po rozliczeniu?

Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie, dlatego że wiedząc tylko jaką Pan Jakub miał klasę podatkową, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy faktycznie taka dopłata się pojawi, czy nie. Musielibyśmy znać trochę więcej faktów,  wiedzieć jaki Pan Jakub miał dochód w skali roku, czy pobierał ewentualnie świadczenia, typu Arbeitslosengeld, Kindergeld czy Elterngeld czy inne świadczenia oraz jakie ulgi czy koszty możemy ująć w zeznaniu, ewentualnie jakie dochody ma małżonka i najważniejsze, jakie zaliczki na podatek były zapłacone. Dopiero mając te wszystkie dane jesteśmy w stanie powiedzieć, czy będzie dopłata, czy zwrot podatku, natomiast przy 3 klasie podatkowej – jeżeli Pan Jakub pracował cały rok, jest pewne, że podatek jest niski. Jeżeli małżonka mieszka i pracuje w Polsce, to dopłata jest bardzo prawdopodobna.

Dziękuję za odpowiedź.

Bardzo dziękuję.

 Zobacz wszystkie odcinki:

Masz pytanie związane ze świadczeniami socjalnymi lub zasiłkami w Austrii lub Niemczech? Pomożemy rozwiać twoje wątpliwości!

więcej na ten temat pod tym .

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze