Romainmôtier - szwajcarskie Cluny

Foto: Loveless, Wikimedia Commons

Szwajcaria znajdująca się od zarania dziejów na styku szlaków i kultur obfituje nie tylko w przecudne widoki, piękne starówki i nowoczesne miasta. Szwajcarska /Helwecka prowincja skrywa niejeden skarb architektury i kultury.

Jednym z takich skarbów jest opactwo w Romainmôtier, małym miasteczku znajdującym  się u podnóża Jury. Miasteczko położone w malowniczej okolicy jest niezwykle urocze i przywodzi na myśl, rozsiane między polami średniowieczne miasteczka Toskanii czy Prowansji.

Pośród miejskiej zieleni niczym w oazie wznosi się dumnie wiekowy kościół opacki. Wzniesiony w X wieku na wzór kościoła nieistniejącego opactwa Cluny, na ruinach klasztoru z V wieku, jest najstarszym i jednym z najważniejszych zabytków romańskich w Konfederacji.

Zabytkowy kościół  w czasach zawirowań i turbulencji w prawdzie uniknął smutnego losu swego pierwowzoru, lecz  po zajęciu Vaud w okresie reformacji przez Berneńczyków zniknął ołtarz, a figury i krużganek zostały zniszczone.

Foto: Abaddon1337, Wikimedia Commons


Obecnie budowla znajduje się w rękach miejscowej gminy protestanckiej. Nie oznacza to jednak, że mury kościoła są zamknięte dla osób innych wyznań; w tygodniu odbywają się ekumeniczne nabożeństwa, koncerty i śpiewy chóru.

Romainmôtier od wieków znajdowało się na styku różnych transeuropejskich szlaków m. in. Drogi św. Jakuba, Szlaku Cluny czy starej średniowiecznej  Via Francigena biegnącej z Canterbury do Rzymu, a później dalej do Bari, skąd można było udać się statkiem do Ziemi Świętej.

Zabytkowa świątynia została wzniesiona ze znajdujących się w okolicy żółtych kamieni i mimo upływu lat i zawirowań stanowi piękny przykład kluniackiej spuścizny.Foto: HJPD, Wikimedia Commons