Czy można liczyć na wolne w przypadku choroby dziecka?

Gdy dziecko choruje bardzo często lub przez dłuższy czas, może to zagrozić pracy rodziców. Co zrobić, by odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, nie zaniedbując obowiązków w pracy?

Choroba czy wypadek dziecka to koszmar każdego rodzica. Gorzej, gdy ten pracuje, a czas wyzdrowienia coraz bardziej się wydłuża. Co zrobić, by nie zaniedbać ani pracy, ani dziecka? Czy można dostać wolne? Według szwajcarskiego prawa pracy (Arbeitsgesetz) ojciec lub matka dziecka mogą dostać do trzech dni wolnego, jeśli ich dziecko jest chore i wymaga opieki. Sprawa ta dotyczy każdorazowej choroby. Im częściej dziecko jest więc chore, tym częściej rodzic może być nieobecny w pracy. By tak się stało, prawo pracy nakazuje jednak przedstawienia zwolnienia lekarskiego. Do tego przy dzieciach powyżej 15-tego roku życia regulacja ta nie obowiązuje. Jeśli obydwoje rodziców jest pracujących, mogą podzielić się opieką, by nie narobić sobie zaległości w pracy.

W takiej sytuacji pracodawca musi zapłacić pracownikowi za jego nieobecność. Rodzice są bowiem prawnie zobowiązani do opiekowania się swoim dzieckiem, więc kontynuacja wypłaty pensji (Lohnfortzahlung) obowiązuje tutaj w taki sam sposób, jak w przypadku chorobowego. W pierwszym roku zatrudnienia to 3 tygodnie, a w następnych latach czas ten może wydłużyć się w zależności od zamieszkiwanego kantonu. Jeśli pracownik wykorzystał już jednak własne chorobowe, to gdy dziecku coś się stanie, otrzyma wprawdzie wolne, lecz będzie to forma urlopu bezpłatnego. Jeśli prawnie ustalone trzy dni wolnego nie wystarczą, a lekarz potwierdzi, że rodzic musi opiekować się chorym dzieckiem, pracownicy mogą za zgodą pracodawcy otrzymać więcej wolnego. W przypadku chorób chronicznych lub obszernych terapii warto dogadać się jednak z szefem, co do rozwiązań danej sytuacji. Zbyt wiele nieobecności może doprowadzić bowiem do zwolnienia.

Szwajcarski rząd zastanawia się nad wprowadzeniem urlopu opiekuńczego (Betreungsurlaub). Rodzice zajmujący się ciężko chorym dzieckiem mogliby skorzystać z 14 tygodni urlopu w ciągu 18 miesięcy. Wyrównanie wynagrodzenia zapewniłaby zaś ustawa kompensująca wynagrodzenie (Erwerbsersatzgesetz). W takim przypadku zwiększone zostaną jednak stawki, z których wypłaca się zasiłek macierzyński, na czas służby i przyszły urlop opiekuńczy (Erwerbsersatzordnung). Rząd szykuje też kolejne udogodnienia; pracodawcy mają być prawnie zobowiązani do dalszego wypłacania wynagrodzenia nawet w przypadku krótkich nieobecności. Zmiana ta ma pomóc osobom, które zajmują się wymagającymi opieki bliskimi. Kolejną zmianą ma być ułatwienie opiekującym się pracownikom wyrównania utraty zarobku poprzez AHV.

Rodzice, którzy nie mogą pozwolić sobie na zbyt długie nieobecności w pracy ze względu na problemy finansowe czy wewnątrzzakładowe, muszą starać się o pomoc z zewnątrz. W Szwajcarii jest wiele możliwości otrzymania pomocy. Rodzice mogą szukać jej między innymi na takich stronach jak:
www.kinder-spitex.ch
www.redcross.ch
www.entlastungsdienst.ch
www.pro-pallium.ch
www.intensiv-kids.ch
www.spendenspiegel.ch

Do tego wiele osób prywatnych oferuje swoją pomoc. Warto też sprawdzić kantonalną czy gminną ofertę opieki godzinnej lub dziennej. Co zaś z pomocą finansową? Dobrą opcją jest zawarcie w kasie chorych dodatkowego ubezpieczenia na opiekę nad chorym dzieckiem. Należy jednak dokładnie sprawdzić wszystkie oferty, które mogą zawierać wiele haczyków. W przypadku kalectwa od porodu Kinderspitex oferuje usługi opiekuńcze finansowane z zasiłku inwalidzkiego (Invalidenversicherung) i uzupełniającego (Ergänzungsleistung). Przy poważnych i chronicznych chorobach płaci kasa chorych, jednak dopiero, gdy prawo do zasiłku jest dokładnie sprawdzone, a lekarz potwierdził i zalecił takie rozwiązanie. Istnieją także różne fundusze i stowarzyszenia wspierające takie rodziny, przykładowo SOS Beobachter.

Źródło: beobachter.ch