Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Studia w Austrii

Studia to najlepszy okres w życiu każdego młodego człowieka, gdy można zdobyć wiedzę, ale także cieszyć się życiem studenckim. Podróże to jedna z form nauki i poznawania świata, ale studiowanie na zagranicznej uczelni wiąże się także w prestiżem i wysokim poziomem nauczania.

Dokładnie tak jak w przypadku Austrii, gdzie od 2009 nauka jest bezpłatna. Austria, mimo że nie należy do największych krajów Europy, należy do najprężniej rozwijających się. Mamy tu możliwość studiowania na państwowych uniwersytetach, uczelniach artystycznych, medycznych i w wyższych szkołach dla nauczycieli.

Organizacja studiów

Posiadając polskie świadectwo maturalne, można wyjechać do Austrii i starać się o dyplom licencjata; nauka trwa 6–8 semestrów. Możemy uzyskać następnie tytuł magistra i w tym wypadku nauka trwa od 2 do 4 semestrów. Jeśli zaś ktoś chce iść od razu po maturze na studia magisterskie w Austrii, musi wiedzieć, że nauka trwa od 8 do 12 semestrów. Mamy też możliwość pójścia na studia doktoranckie. To, co łączy uczelnie austriackie z polskimi, to organizacja semestrów, bo rok dzielimy na dwa semestry, zimowy i letni. Zimowy trwa od 1 października do 30 stycznia, a letni od lutego do września, czyli podobnie jak w Polsce, ale w Austrii nie ma sesji egzaminacyjnej, to my decydujemy, kiedy jaki przedmiot chcemy zaliczyć.

Jak trafić na taką uczelnię w Austrii

Każda uczelnia w Austrii przeprowadza własną rekrutację. Na większość z nich wystarczy zdana matura. Na początek należy wypełnić formularz rekrutacyjny (aplikacyjny). Na różnych uczelniach bywa różnie: jedne wymagają rejestracji on-line, inne każą wypełnić i wysłać pocztą. Najczęściej wymagane dokumenty to potwierdzenie obywatelstwa (ksero paszportu) oraz ksero dowodu ze zdjęciem, dokument poświadczający posiadane wykształcenie: świadectwo maturalne, licencjat lub dyplom magisterski. Dołączyć trzeba też świadectwo znajomości języka niemieckiego oraz zdjęcie. Polskie dokumenty muszą być przedstawione w oryginale lub/i kopiach poświadczonych przez polski MSZ lub austriackie przedstawicielstwo w Polsce: konsulat lub ambasadę. Musimy pamiętać o tłumaczeniu wszystkich polskich dokumentów. Jako cudzoziemcy jesteśmy w bardziej komfortowej sytuacji, gdyż rekrutacja dla nas trwa dłużej. Rzadko też zdarzają się egzaminy wstępne. Są jednak takie kierunki, na których egzaminy są. Niemniej jednak od początku mamy taką świadomość i od początku wiemy, czy egzamin będzie czy nie.

Uczmy się języków! Zwłaszcza niemieckiego

To właśnie niemiecki jest językiem wykładowym i jego znajomość musi być potwierdzona certyfikatem. Każda uczelnia ma swoje kryteria, tak więc… Część akceptuje certyfikat ZDfB (Zertifikat Deutsch für den Beruf), inne wymagają trudniejszego ZMP (Zertifikat Zentrale Mittelstufenprüfung). Część uniwersytetów organizuje kursy językowe, które umożliwiają zdobycie stosownego dyplomu, po to by rozpocząć w nich naukę.

Meldunek i ubezpieczenie

Na początek naszego pobytu w Austrii dobrze jest wybrać się do urzędu meldunkowego i się zameldować. Jeżeli chcemy pozostać na terenie Austrii więcej niż 3 miesiące, należy zgłosić się do tego samego urzędu i poprosić o prawo do pobytu.

Jeżeli w formularzu meldunkowym ujawnimy wyznanie, będziemy zmuszeni odprowadzać podatek kościelny. UWAGA! Jako studenci możemy wnioskować o umorzenie tej opłaty.

Dokumenty potrzebne do potwierdzenia prawa do pobytu:

  • dowód osobisty
  • legitymacja, jeżeli już jesteś studentem
  • zaświadczenie o mieszkaniu (umowa najmu bądź potwierdzenie miejsca w akademiku)
  • zaświadczenie o ubezpieczeniu.

Do meldunku będzie nam potrzebne ubezpieczenie. Jak je uzyskać? Jako dowód ubezpieczenia zdrowotnego wystarczy europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego. Taką kartę można wyrobić sobie będąc w Polsce.

Koszty studiów

W Austrii studia na uniwersytetach państwowych dla studentów pochodzących z krajów UE są bezpłatne. Jeżeli chodzi o studentów pochodzących spoza Unii Europejskiej, tacy studenci płacą czesne w wysokości 363 euro za jeden semestr. Dodatkowe wydatki: musimy mieć przygotowane 15 euro – jest to opłata uiszczana na Austriacki Związek Studentów – oraz 36 centów na semestralne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Koszty utrzymania

Niestety, tutaj mamy gorszą wiadomość – Austria należy do bardzo drogich krajów. Miesięcznie koszt wyżywienia jednej osoby to około 500 euro, musimy też liczyć dodatkowe 400–500 na rozrywki. Warto pamiętać, że jesteśmy studentami i mamy zniżki – przysługują nam ulgi w pociągach, tramwajach, teatrach, muzeach, ale także przy zakupie niektórych dóbr codziennego użytku, książek czy w szkołach jazdy. Taniej też jest, gdy poszukamy sobie miejsca w akademiku, który zazwyczaj zapewnia w pokoju dostęp do internetu, telefon, a czasem nawet telewizor. Czyli warunki te są bardzo przyzwoite. A akademiki są też tańsze o więcej niż połowę.

Stypendia

W sfinansowaniu studiów pomogą nam austriackie rządowe programy stypendialne, takie jak Ernst Mach Grant i Franz Werfel Grant. Można też postarać się o stypendium już w Polsce. Warto wiedzieć, że Polska i Austria uczestniczą również w Środkowoeuropejskim Programie Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS II.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!