Od kiedy na oponach letnich w Austrii? Kierowcy powinni zwrócić uwagę na pogodę, a nie datę
15 kwietnia kończy się obowiązek używania zimowego wyposażenia w ruchu drogowym w zależności od warunków. Jednak z wymianą opon na letnie nie trzeba się spieszyć.
„Ważniejsze od konkretnej daty są lokalne warunki pogodowe. Kwiecień bowiem słynie z nagłych zmian pogody. A na wyżej położonych terenach poranki mogą być nadal bardzo chłodne”, komentuje ekspert ds. opon z ÖAMTC, Steffan Kerbl. Zaleca on wymianę opon dopiero wtedy, gdy temperatury utrzymują się stabilnie powyżej 10°C.
Jeśli pod koniec sezonu zimowego głębokość bieżnika zimowych opon zbliża się do minimalnego dopuszczalnego poziomu czterech milimetrów, nie powinno się ich już używać w kolejną zimę. „Można jednak ‘zużyć do końca’ stare opony zimowe przez jakiś czas, chroniąc tym samym opony letnie. Jednak najpóźniej przy letnich temperaturach powyżej 25 stopni zimowe opony, z uwagi na swoją miękką mieszankę gumy, tracą wyraźnie na jakości. Wtedy należy założyć opony letnie lub całoroczne”, tłumaczy technik z klubu mobilności.
Opony całoroczne – alternatywa z zastrzeżeniami
Używanie opon całorocznych pozwala uniknąć dwukrotnej zmiany opon w ciągu roku. Do tego odpadają ewentualne opłaty za przechowywanie czy też konieczność trzymania ich w piwnicy. Są one odpowiednie, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. „Jeśli ktoś porusza się głównie na terenach nizinnych lub w miastach i rzadko ma do czynienia z lodem i śniegiem, opony całoroczne są jak najbardziej opcją”, twierdzi specjalista.
Źródło: oe24
Foto: Freepik