Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Steuernummer dla firmy a USt-IdNr. (Niemcy)

Zakładając firmę w Polsce, przedsiębiorca otrzymuje numer NIP. W celu umożliwienia kontaktu firmy z zagranicznymi kontrahentami, by móc świadczyć usługi bądź zakupić towar, powinien starać się o VAT EU – NIP poprzedzony literami PL. W Niemczech sprawa wygląda nieco inaczej. Rozróżniamy Steuernummer dla firmy oraz USt-IdNr.

Steuernummer potrzebny jest przedsiębiorcy do kontaktu z niemieckimi firmami, natomiast USt-IdNr. wymagany jest do kontaktów wewnątrzwspólnotowych. Nie każdy przedsiębiorca jest jednak świadomy tego, by wnioskować osobno o USt-IdNr. W momencie, kiedy zechce świadczyć usługi za granicami Niemiec lub kupować towary na potrzeby firmy, zostanie uświadomiony o braku numeru.

Do czego potrzebny jest przedsiębiorcy USt-IdNr.?

Umsatzsteuer – Identifikationsnummer potrzebny jest do kontaktów wewnątrz Unii Europejskiej. Został stworzony, by ułatwić współpracę na rynku europejskim i do usprawnienia regulacji podatku od towarów i usług VAT. Każdy przedsiębiorca krajów UE, który posiada swoją firmę, powinien starać się o nadanie numeru. W przypadku Niemiec jest to numer 9-cyfrowy poprzedzony literami DE.

Numer ten potrzebny jest głównie przedsiębiorcom, którzy wewnątrzwspólnotowo:

  • dostarczają towar
  • nabywają towar
  • wykonują dostawy
  • świadczą usługi, za które odbiorca usług musi odprowadzać podatek
  • lub korzystają z usług firm z innych państw.

Kto może złożyć wniosek o otrzymanie USt-IdNr.?

Wniosek o otrzymanie takiego numeru składają przedsiębiorcy, osoby prawne, które nie są przedsiębiorcami lub które nie pozyskują rzeczy na cele przedsiębiorstwa, ale potrzebują numer do kontaktów wewnątrzwspólnotowych. Numer ten ważny jest jedynie w zakresie działalności danej firmy. Nie zostanie on wydany osobie prywatnej, jak również nie jest przeznaczony do celów prywatnych. Kiedy przedsiębiorca chce skorzystać z USt-IdNr., by zakupić towar w innym państwie lub skorzystać z usług dla celów prywatnych, obowiązuje go opodatkowanie danego kraju.

Gdzie trzeba się zgłosić, by otrzymać numer?

Aby złożyć wniosek o niemiecki numer identyfikacyjny VAT USt-IdNr., przedsiębiorcy mają trzy możliwości. Po pierwsze można wnioskować bezpośrednio przy składaniu wniosku o założenie nowej firmy. Wniosek należy złożyć w odpowiednim dla przedsiębiorcy urzędzie (Finanzamt) w Niemczech. Kolejna z możliwych opcji wnioskowania o numer to pisemne złożenie wniosku. Formularz należy kierować do urzędu zajmującego się wydawaniem Ust-IdNr. Istnieje również trzecia możliwość złożenia wniosku – drogą internetową.

Jakie warunki należy spełnić, by móc otrzymać USt-IdNr.

Po wybraniu jednej z możliwości złożenia wniosku urząd sprawdza status przedsiębiorcy. Kontrola zgodności danych następuje poprzez przesłanie danych przez odpowiedni dla firmy urząd (Finanzamt) do Federalnego Centralnego Urzędu Podatkowego. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają i przedsiębiorca spełnia wszystkie wymogi, to zostanie nadany numer identyfikacyjny VAT dla celów korzystania z usług i zakupu towarów w innych państwach UE. Należy podkreślić, że przepływ danych odbywa się z reguły automatycznie przy rejestracji firmy.

 

W jaki sposób przedsiębiorca zostanie poinformowany o otrzymaniu USt-IdNr.?

Jeżeli przedsiębiorca spełnia wszystkie wymagania, dzięki czemu został mu przyznany niemiecki numer identyfikacji podatkowej VAT, zostanie on poinformowany o nadaniu numeru tylko i wyłącznie drogą pocztową. Jeśli przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa doradcy podatkowemu lub innej osobie zajmującej się jego sprawami firmowymi, urząd wysyła informację na adres osoby upoważnionej.

Co w przypadku, kiedy przedsiębiorca prowadzi nie tylko jedną działalność?

W takim wypadku otrzymuje tylko jeden USt-IdNr., nadany dla całego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo obejmuje całą działalność zawodową i gospodarczą.

Przedsiębiorca spoza granic Niemiec

Jeżeli firma działa jedynie na terenach poza Niemcami, ale chce otrzymać niemiecki numer identyfikacji podatkowej VAT, właściciel powinien starać się najpierw o założenie firmy w Niemczech, a co za tym idzie – zgłosić się w odpowiednim urzędzie (Finanzamt) w celu rejestracji podatkowej. Zatem w przypadku rozpoczęcia nowej działalności na terenie Niemiec można równocześnie zgłosić wniosek o nadanie USt-IdNr.

Czy przedsiębiorca ponosi jakiekolwiek koszty za USt-IdNr.?

Nadanie numeru identyfikacyjnego VAT jest wydawane tylko i wyłącznie przez Federalny Centralny Urząd Podatkowy. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów, gdyż takie nadanie jest darmowe.

Czy numer ten jest wydawany bezterminowo?

Jedynym warunkiem, by numer był aktywny, jest to, by samo przedsiębiorstwo było zarejestrowane w danym urzędzie (Finanzamt). W przypadku zawieszenia działalności staje się on nieaktywny. W momencie kiedy przedsiębiorca rozpoczyna działalność na nowo i chce, by jego USt-IdNr. był ponownie aktywny, rejestruje to w Finanzamcie odpowiednim dla jego firmy. Informacja ta zostanie automatycznie przekazana do Federalnego Centralnego Urzędu Podatkowego.

W przypadku zakładania firmy w Niemczech ważne jest, by pamiętać o rejestracji podatkowej. Zostanie wtedy nadany numer podatkowy (Steuernummer), by móc chociażby wystawiać rachunki za wykonane usługi w Niemczech. Przy okazji zakładania firmy i dokonywania początkowych formalności związanych z otwarciem przedsiębiorstwa właściciel powinien jednak pamiętać także o wnioskowaniu o numer identyfikacyjny VAT – USt-IdNr., by móc rozwijać swoją działalność na rynku europejskim.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!