Szwajcarski Bundesrat celem zwalczania niesprawiedliwej polityki płacowej oraz ukrócenia praktyk związanych z niewłaściwymi warunkami pracy zaostrzył tzw. środki osłonowe. Pierwsze zmiany weszły w życie już w marcu bieżącego roku. Tym samym niemieckie firmy – również te zakładane przez ludzi z naszego regionu – wysyłające do Szwajcarii swoich pracowników, nawet na krótki okres, są prawnie zobowiązane do stosowania się do przepisów obowiązujących na terenie Konfederacji.
Szwajcarska płaca minimalna
Zagraniczni kontrahenci są zatem zobligowani do wypłacania szwajcarskiej płacy minimalnej oraz do zagwarantowania właściwych warunków pracy, odpowiadających wymaganiom określonym przez tamtejsze prawo. Wymogi są regulowane w powszechnie obowiązujących umowach taryfowych, które są podobne do niemieckich zbiorowych układów pracy (Tarifverträge). Także z tego powodu zmiany mają duże znaczenie dla firm oddelegowujących swoich pracowników do pracy poza granicami kraju. Nowe uregulowania dotyczą przede wszystkim poniższych trzech punktów:
1. Zaostrzone sankcje i kontrole płac– do tej pory za złamanie przepisów szwajcarskiego Entsendegesetz, czyli ustawy o dostatecznych warunkach pracy dla transgranicznie oddelegowanych oraz pracujących regularnie w kraju pracowników, groziła grzywna do 5000 franków. Rząd podniósł górną granicę i od marca firmy mogą zostać ukarane karą finansową nawet do 30 000 franków!
2. Obowiązek meldunkowy w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu– po zmianie przepisów zagraniczne firmy świadczące usługi związane z ogrodnictwem i architekturą krajobrazu są zobowiązane do zgłoszenia swojej działalności.
3. Zmiany w powszechnie obowiązujących umowach taryfowych (Gesamtarbeitsverträge)– uregulowania związane z czasem pracy, dietami, urlopami czy też kaucją zawartą w umowach taryfowych mają zostać uproszczone i obowiązywać wszystkich na określony czas – jeśli tylko nie zostanie osiągnięte kworum pracodawców. Ponadto, jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane z wynagrodzeniem bądź warunkami pracy, strony umowy taryfowej mają prawo wnieść o zniesienie mocy prawnej powszechnie obowiązującego ulgowego oświadczenia GAV, które obejmuje działaniem pracowników i pracodawców jeszcze nie związanych taryfowo. Dodatkowo zmiany obejmą także przedłużenie zwykłych umów o pracę, które to również zostaną uregulowane prawnie. Dla spraw wymagających ingerencji w ustawę Bundesrat narzucił sobie termin do września 2014 roku – do tego czasu ma zostać przedstawiony projekt inicjujący zmiany w ustawie.
Zmiana prawa w kantonie Basel-Landschaft
1 kwietnia w kantonie Basel-Landschaft uchwalono zmiany w prawie dotyczącym nadzoru rynku pracy oraz oddelegowania pracowników i usługodawców (Ustawa Arbeitsmarktaufsichtsgesetz, AMAG z dn. 12.12.2013). Zmiany dotyczą podziału obowiązków oraz zaostrzenia kontroli wraz z sankcjami. Szczególną uwagę należy zwrócić na następującą uchwałę specjalną:
Otóż w § 14 Ustawy o Nadzorze Rynku Pracy (AMAG) zawarto informacje dotyczące niestosowania się do prawa dotyczącego oddelegowania pracowników. Odnoszą się one do podmiotów zakładających na terenie Szwajcarii fikcyjne firmy (tzw. Firmendomizil) w celu obejścia przepisów. Paragraf 14 mówi o krokach, jakie mogą zostać podjęte w stosunku do tychże podmiotów. Pod lupę będą zatem brane przypadki, w których pracownik będzie czynny zawodowo zarówno poza granicami, jak i na terenie Konfederacji, lecz nie będzie posiadaczem siedziby zakładu, z wyposażeniem umożliwiającym mu wykonywanie czynności gospodarczych. Siedziba musi się znajdować oczywiście na terenie Szwajcarii, a jej brak będzie równoznaczny z nieprzyznaniem zezwolenia na wykonywanie działalności.
A właśnie poprzez założenie tzw. Firmendomizil przedsiębiorcy chcą obejść przepisy ograniczające czas wykonywania pracy na terenie Szwajcarii. Przypomnijmy – pracownicy mogą wykonywać swą działalność przez 90 dni w branżach – budowlanej, hotelarskiej, w sektorze usług porządkowych lub w służbie bezpieczeństwa (tzw. 90-Tage-Kontingent), warunkiem jest już wspomniany meldunek. By przedłużyć czas pracy, trzeba uzyskać specjalne zezwolenie. Dla czynności związanych z wykonaniem projektu lub w ramach wyjątku można uzyskać pozwolenie nieograniczone kontyngentowo na kolejne 30 dni. Następne zezwolenia typu L (do 1 roku pracy) oraz typu B (nawet do 5 lat) są już ograniczone systemem kontyngentowania.
Ausfuhrnachweis w elektronicznej formie
Poświadczenie wywozu, czyli tzw. Ausfuhrnachweis, może zostać przesłany drogą elektroniczną. Wynika to jasno z stanowiska Federalnego Ministerstwa Finansów, które ogłosiło, iż w przypadku towarów wolnych od podatku oraz poddawanych ponownemu przetwarzaniu za opłatą, lecz będących nadal własnością zleceniodawcy (tzw. Lohnveredelung) istnieje takowa możliwość. Przy elektronicznym przesłaniu dowodu wywozu podpis nie jest obligatoryjny, jeśli tylko z dokumentu jasno wynika, że zawartych w nim danych nie można przypisać zleceniodawcy. Elektronicznie przesłane potwierdzenie może być przechowywane w papierowej formie. Dodatkowo należy także zachować wiadomość e-mail.