Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Balkon jako miejsce konfliktu

Dla wielu balkon jest kawałkiem wolności. Jednak na tych kilku metrach kwadratowych nie może panować zupełne bezprawie. Przedstawiamy dwanaście reguł, dzięki którym wszystkim mieszkańcom bloku i okolicy będzie się lepiej żyć.

Doniczki z kwiatami

Mogę powiesić moje doniczki z kwiatami po zewnętrznej stronie balkonu?

Tak – po warunkiem, że reguły panujące w danym bloku tego nie zakazują. Masz jednak wolną rękę jeśli chodzi o obwieszanie doniczkami wewnętrznej strony balkonu. Tego nie można zabronić, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla osób trzecich. 

Przebywanie na świeżym powietrzu

Przecież mogę wyjść na balkon i podziwiać okolicę, kiedy mam na to ochotę, prawda? Moja sąsiadka jest innego zdania.

Możesz obserwować okolicę, przechodniów czy dzieci bawiące się w pobliskiej piaskownicy. Możesz również zerknąć do sąsiadki i grzecznie ją pozdrowić – to zdecydowanie ociepli stosunki między Wami. Nie możesz jednak bawić się w szpiega. Sam nie chciałbyś być pod obserwacją kogoś innego.

Palenie papierosów na balkonie

Palę na balkonie, aby oszczędzić mieszkanie. Moi sąsiedzi nie są z tego zadowoleni. Co mam zrobić?

Nie można zakazać palenia na balkonie. Jeżeli robisz to z umiarem, sąsiedzi muszą się z tym pogodzić. Jeżeli palisz więcej niż przeciętny palacz musisz znaleźć jakiś sposób na porozumienie z sąsiadami. Warto porozmawiać z nimi – nawet w obecności zarządcy.

Grillowanie na balkonie

Uwielbiam grilla. Czy właściciel może mi zabronić grillowania na balkonie?

Ogólnie rzecz biorąc, grillowania na balkonie nie można zabronić. Często jednak regulaminie budynku znajdują się pewne ograniczenia, do których trzeba się zastosować. Bardzo często zabronione jest używania węgla drzewnego, ponieważ powstający w wyniku jego spalania dym może być bardzo trudny do zniesienia. Na balkonie najlepiej używać grilla elektrycznego lub gazowego.

Balkon jako pomieszczenie gospodarcze

Mam bardzo małe mieszkanie, dlatego przechowuję niektóre przedmioty na balkonie. Właściciel budynku ma z tym problem. Ma rację?

Balkon nie jest miejscem, do którego można wrzucić co się da, zamknąć drzwi i udawać, że pewne rzeczy nie istnieją. Balkon jest widoczny z zewnątrz, a właściciel budynku musi dbać o wygląd ogólny budynku. Musisz pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Suszenie prania

Zabroniono nam wywieszać pranie na balkonie. Czy taki zakaz jest w ogóle dopuszczalny?

Na balkonie można wywieszać pranie celem jego wysuszenia. Jeżeli zabrania tego regulamin lub umowa najmu, zakaz ten nie liczy się. Nie wolno jednak montować stojaków do suszenia bądź sznurów na stałe – trzeba korzystać z przenośnych suszarek. Uważaj również w czasie niepogody, aby suszarka nie spadła i nie zrobiła komuś krzywdy.

Antena satelitarna

Zamontowałem antenę satelitarną. Mogę, prawda?

Poza balkonem nie wolno montować anten satelitarnych, ponieważ psują estetykę całego budynku. Jeśli chodzi o wnętrze balkonu – tutaj sprawa nie jest do końca wyjaśniona. Za punkt odniesienia może posłużyć okolica – jeżeli Twoi sąsiedzi posiadają antenę satelitarną, a inne budynki w pobliżu również, wtedy też możesz zamontować swoją.

Nudyzm na balkonie

Uwielbiamy wakacje na plażach nudystów, chcielibyśmy się też opalać nago na balkonie. Czy to może stanowić problem?

Tak, to może być problematyczna kwestia. W swoich własnych czterech ścianach możesz chodzić bez ubrań, kiedy tylko Ci się podoba. Na balkonie sprawa wygląda nieco inaczej. Musisz pogodzić się z faktem, że Twoi sąsiedzi niekoniecznie chcą poznawać Cię aż tak dokładnie. W najgorszym wypadku grozi Ci zgłoszenie na policję.

Katzenleiter

Mogę dobudować do balkonu drabinę dla kotów?

Drabinę dla kotów można dobudować tylko wtedy, gdy uzyskasz pozwolenie właściciela lub zarządcy. Najlepiej postarać się o pisemne pozwolenie. Drabina dla kotów wpływa znacznie na ogólny wygląd budynku, dlatego nie można instalować się wedle własnego uznania. Robiąc to bez pozwolenia, musisz spodziewać przykrych konsekwencji – łącznie z wypowiedzeniem umowy.

Słuchanie muzyki na balkonie

Od czasu do czasu słuchamy muzyki na balkonie lub robimy imprezę. Czy to dozwolone?

Pamiętaj, że nie mieszkasz na bezludnej wyspie. Balkon nie jest miejscem na radio. Jeżeli lubisz słuchać muzyki na świeżym powietrzu, musisz zaopatrzyć się w słuchawki. Imprezy od czasu do czasu sąsiedzi muszę tolerować, jednak Ty musisz trzymać się ciszy nocnej lub innych ustaleń wynikających z regulaminu. Pomyśl o wynajęciu lokalu na drugi raz.

Montaż przepierzenia

Nie chcę, by moi sąsiedzi widzieli, co robię na balkonie. Czy mogę zamontować przepierzenie?

Dozwolone są rzeczy, które są typowe dla użytkowania balkonu i nie wpływają na estetykę budynku. Oceń, na ile Twoje przepierzenie pasuje do całości. W większości przypadków jego montaż będzie jednak niedozwolony.

Flaga „peace and love“ na balkonie

Jako zwolennik pokoju na ziemi chciałbym wywiesić na balkonie flagę „peace and love“. Przecież nikt nie będzie miał nic przeciwko albo się mylę?

Instalowanie banera na ogrodzeniu balkonu jest niedozwolone, ponieważ psuje ogólny obraz budynku. Przez kilka dni flaga będzie tolerowana, ale na pewno nie na stałe. Może warto zastanowić się, jak w inny sposób przyczynić się do pokoju na świecie?

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.