O zwolnienie z opłat ubiegać mogą się…
Jeśli jesteś w stanie przedłożyć wiarygodne dowody potwierdzające niemożność do uiszczania opłaty możesz starać się o zwolnienie. Dotyczy to przede wszystkim osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II, pobierających pomoc socjalną czy świadczenia ochrony socjalnej Grundsicherung. Po niedawnym wyroku jednego z sądów, osoby z niskimi dochodami mają dużo większą szansę na obniżenie czy całkowite zwolnienie z GEZ – w przypadku gdy uiszczenie opłaty spowodowałaby zagrożenie dla Twojego minimum egzystencjalnego.
Zwolnieni z opłat są także studenci, pobierający świadczenia związane z BAFöG. Podobnie sytuacja ma się w przypadku osób będących odbiorcami świadczeń dla azylantów uwzględnionych w tzw. Asylbewerberleistungsgesetz. Do ostatniej grupy zaliczają się głuchoniewidomi oraz osoby pobierające świadczenia dla niewidomych (Blindenhilfe) – oni także mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłat. Jeśli więc jesteś głuchy, masz uszkodzony wzrok przynajmniej w 60% lub jesteś ciężko upośledzony (w przynajmniej 80%) możesz starać się o zredukowanie abonamentu do 5,99 euro miesięcznie lub pełne zwolnienie.
Wniosek
Odpowiednie formularze znajdziesz na stronie GEZ oraz w budynku gminy (Gemeindeverwaltung) odpowiedniej dla twojego miasta. Pamiętaj – wniosek nie będzie miał mocy wstecznej, a co za tym idzie nie otrzymasz zwrotu pieniędzy.
Wskazówka:
Warto pamiętać o tym, że tylko jedna osoba w danym gospodarstwie domowym jest zobowiązana do uiszczania abonamentu. Współlokatorzy czy też dorosłe dzieci mieszkające w domu z rodzicami mogą korzystać z telewizji bez obciążenia kosztami.