Pierwsze zakwaterowanie w Niemczech
Zanim znajdziesz odpowiednie dla siebie mieszkanie, tuż po przyjeździe do kraju można skorzystać z oferty hoteli. Koszt? To około 90 euro za noc. Za umeblowane mieszkanie dwu lub trzypokojowe trzeba liczyć się z miesięcznym wydatkiem rzędu 500 – 1.200 euro w zależności od położenia i regionu. Ciekawą alternatywą do czasu znalezienia własnego „m” mogą być schroniska młodzieżowe. Tu za nocleg przyjdzie ci zapłacić około 20 euro/noc. Równie dobrze zakwaterowania możesz także poszukiwać w sieci na portalach ogłoszeniowych, gdzie oferty osoby prywatne. Dodatkowo – kontakt z miejscowymi gwarantowany.
Poszukiwanie mieszkania
Nie ważne czy szukasz mieszkania czy domu, czy chcesz kupić czy wynająć: ogłoszeń szukaj w gazetach lub w sieci, w działach z nieruchomościami. Liczba ofert i popyt na mieszkania jest zależny od okolicy. Na obszarach wiejskich jako najemca czy kupiec będziesz witany z pocałowaniem ręki, w miastach właściciele wybierają lokatorów lub kupców z większej grupy osób. Dlatego też szukając mieszkania w takich aglomeracjach jak Monachium czy Frankfurt musisz liczyć się z tym, że cały proces potrwa znacznie dłużej.
Koszty wynajmu również są zależne od regionu i okolicy. W dużych miastach za metr kwadratowy przyjdzie ci zapłacić około 14 euro za czynsz oraz koszty ogrzewania, wody czy gazu. W miasteczkach będzie średnio 8 euro.
Umowa najmu
Umowy najmu muszą w Niemczech mieć formę pisemną. Zwykle umowa określa czynsz bez opłat za ogrzewanie. Do tego dochodzą koszty dodatkowe jak, które wraz z wspomnianym czynszem przelewasz na konto wynajmującego. Co jest rozumiane pod pojęciem kosztów dodatkowych (Nebenkosten) zależy od postanowień umowy. Często są to opłaty za prąd, gaz czy wodę.
Przed złożeniem podpisu na dokumencie, warto wiec dopytać za co przyjdzie ci dodatkowo zapłacić.
Wprowadzka do nowego M
Jeśli prąd, woda i gaz nie zostały uwzględnione w kosztach dodatkowych musisz sam wybrać dostawcę i zawrzeć z nim umowę. Dane kontaktowe regionalnego dystrybutora można zwykle uzyskać u wynajmującego.
W Niemczech masz do wyboru całą paletę dostawców usług telekomunikacyjnych. Zaznajomienie się z cenami popłaca a w tym celu można użyć porównywarek on-line. Zwróć uwagę na oferowane pakiety (np. telewizja + internet) zwykle jest to opłacalny interes.
Wskazówka: Przyłączenie telefonu czy internetu może trwać nawet tygodniami. Dla własnej wygody, w miarę możliwości ureguluj tę kwestię jeszcze przed wprowadzką.
Mieszkając w Niemczech jesteś podobnie jak w Polsce skazany na abonament radiowo telewizyjny (Rundfunkgebühr). Jeśli więc korzystasz z radia, telewizora lub z komputera z dostępem do sieci jesteś zobowiązany do zgłoszenia tego w Gebühreneinzugzentrale (GEZ). Można to uczynić on-line oraz poprzez tradycyjne formularze, które znajdziesz m.in. w większości banków czy urzędów pocztowych.
Pamiętaj również o nazwisku na drzwiach i dzwonku (zwykle dba o to wynajmujący). Jeśli jednak nie będzie nazwiska na drzwiach oraz na skrzynce nie dotrze do Ciebie poczta. Warto więc tego dopilnować.
Kolejną kluczową sprawą jest meldunek. Każda osoba mieszkająca w Niemczech musi być w tym kraju zameldowana. Musisz to uczynić w przeciągu 7 dni od przeprowadzki. W tym celu udaj się z ważnym dokumentem tożsamości do Urzędu Spraw Obywatelskich (Bürgeramt) lub Biura Meldunkowego (Einwohnermeldeamt). Pamiętaj, że mieszkając w wynajmowanym mieszkaniu urzędnik może poprosić cię o podanie nazwiska wynajmującego bądź pokazanie umowy najmu.
Dobre rady
Na koniec przygotowaliśmy również kilka cennych wskazówek, które pozwolą ci się szybko poczuć swobodnie w nowym miejscu zamieszkania.
- Przedstaw się. Jeżeli już zaaklimatyzowałeś się warto zrobić rundę od drzwi do drzwi i zapoznać się sąsiadami. Jest to oczywiście czynność dobrowolna, jednak pozwoli ci na szybsze zawarcie nowych znajomości. Przy okazji dowiesz się kto mieszka w sąsiedztwie.
- Cisza nocna. W Niemczech przyjęło się, że pomiędzy 22 a 6 rano lokatorzy nie hałasują, tak by każdy mógł cieszyć się niczym niezmąconym snem. Oznacza to słuchanie muzyki na odpowiednio głośnym poziomie oraz pozostawienie na noc wyłączonej pralki.
- Zwierzęta domowe. Zgodnie z obowiązującym prawem w mieszkaniu możesz trzymać małe zwierzątka żyjące w klatkach, akwariach czy terrariach. W przypadku większych zwierząt jak koty lub psy – zgodę na ich posiadanie musi wyrazić wynajmujący.
- Kehrwoche. W prawie każdym kraju związkowym w Niemczech przyjęło się, że po wcześniejszym wyznaczeniu kolejności, każdy z lokatorów domu czynszowego np. sprząta klatkę czy zamiata chodnik. To co na początku może się wydawać uciążliwym obowiązkiem z czasem może stać się przyjemną okazją do poplotkowania i bliższego poznania sąsiadów.
- Woda z wodociągu. Niemcy uchodzą za mistrzów kontroli artykułów spożywczych. Możesz wiec spokojnie pić wodę z kranu lub używać jej do gotowania. Jeśli jednak mieszkasz w starszym budynku, warto sprawdzić jakość wody ze względu na stare rury.
- Segregacja śmieci. Niemcy uwielbiają porządek więc nie może dziwić, że są światowym liderem w segregacji śmieci. Nie pozostaje ci nic innego jak dostosowanie się – do wyboru masz żółty, zielony, niebieski oraz czarny kubeł.