Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy, Flensburg: Punkty karne dla kierowców

Od 2014 roku punkty karne dla kierowców w Flensburgu są przyznawane na innych zasadach. Oto one.

1. Punkty w Flensburgu – cel i reforma systemu

Od połowy 2014 roku obowiązuje nowy system punktów karnych – o wiele przejrzystszy niż poprzedni. Przyznawane punkty mają zmotywować kierowców do lepszego zachowania na drogach.

2. Nowy przejrzysty system przyznawania punktów karnych

Nowy system przyznawania punktów karnych przede wszystkim ograniczył ich ilość. Podczas gdy kiedyś kierowcy w Flensburgu mogli mieć na koncie ponad 18 punktów karnych, teraz dopuszczalnych jest tylko 8. Punkty przyznawane są w kilku progach, które różnią się konsekwencjami. Kiedy kierowca zdobędzie 8 punktów karnych, Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego pozbawia go prawa jazdy.

Wprowadzony system nie pozbawia jednak kierowców prawa jazda szybciej niż poprzedni, ponieważ za każde wykroczenie przyznawane są maksymalnie 3 punkty, zamiast 7. Skalę dopasowano do nowych progów, choć w żadnym wypadku jej nie zaostrzono.

3. Wartość wykroczeń

Od połowy 2014 roku punktami karane są tylko wykroczenia, które zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu na drodze. Stopnień ryzyka bezpieczeństwa określają trzy kategorie: jeden punkt zostaje przyznawany za ciężkie wykroczenia – np. za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia samochodu. Dwa punkty dostają kierowcy za bardzo ciężkie wykroczenia, do których zaliczają się jazda pod wpływem alkoholu czy przejazd na czerwonym świetle. Trzema punktami oraz konfiskatą prawa jazdy karane są czyny karalne, np. ucieczka kierowcy.

Oto punktacja wraz z odpowiednimi konsekwencjami. Poszczególne progi można przechodzić kilkakrotnie, jeżeli w międzyczasie część punktów uległa przedawnieniu.

 

4. Uwaga w okresie próbnym

Kierowcy, którzy otrzymali swoje prawo jazdy niedawno, a którzy nie znajdują się już w tzw. okresie próbnym, w Flensburgu muszą mieć się w dalszym ciągu na baczności. Otrzymanie jednego punktu karnego równa się przedłużeniu okresu próbnego. Poza tym kierowcy będą musieli odbyć dodatkowe szkolenie, które będą musieli pokryć z własnej kieszeni.

5. Likwidacja punktów poprzez udział w szkoleniu

Kierowcy, którzy chcą pozbyć się swoich punktów karnych, mają ku temu możliwości, choć w ograniczonym stopniu. Jeżeli kierowca ma mniej niż 6 punktów karnych, może odrobić jeden z nich, jeżeli z powodzeniem odbędzie płatne szkolenie. Uwaga, można wziąć w nim udział tylko raz na pięć lat.

6. Bezpłatne sprawdzenie ilości punktów karnych w Flensburgu

Kierowcy mają prawo do bezpłatnego sprawdzania ilości punktów karnych w Federalnym Urzędzie Ruchu Drogowego (KBA). Można to zrobić także online za pośrednictwem strony internetowej Urzędu, gdzie czeka formularz do pobrania i wydrukowania. Wypełniony formularz wysyłamy pocztą do KBA.

7. Kiedy punkty ulegają przedawnieniu?

Również w tym względzie Flensburg wprowadził zmiany. Punkt przyznany za duże wykroczenie traci ważność dopiero po upływie dwóch i pół roku, a nie jak dotychczas po dwóch latach. Dwa punkty za ciężkie wykroczenie ulegają przedawnieniu dopiero po pięciu latach, natomiast trzy punkty – po upływie dziesięciu lat.

Nowe wykroczenie nie powoduje przedłużenia ważności wcześniej popełnionego wykroczenia. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!