Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: W oczekiwaniu na dziecko

Oczekujesz dziecka? Serdeczne gratulacje! Poniżej znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć jako świeżo upieczony rodzic. Wskazówki dotyczące ustawowej ochrony pracujących kobiet w ciąży, zasiłku na opiekę nad dziećmi oraz powrotu do pracy.

Ciąża i narodziny

Poinformowanie o ciąży

Jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, poinformuj o tym pracodawcę. Prawo nakazuje, by podać również przewidywany termin narodzin dziecka.

Bezpieczeństwo

W czasie ciąży jesteś szczególnie chroniona w pracy – masz do tego prawo niezależnie od obywatelstwa, wysokości wynagrodzenia czy czasu pracy.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę (Kündigungsschutz) – kobiety w ciąży nie mogą zostać po prostu zwolnione.

Zakaz wykonywania pewnym obowiązków (Beschäftigungsverbot) – nie możesz wykonywać pracy, która zagraża Tobie i/lub dziecku. Poza tym, przysługują Ci dodatkowe przerwy.

Wyjątki

Postanowienia ustawy o ochronie kobiet pracujących w ciąży nie dotyczą, jeżeli pracujesz na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie.

Ochrona matek i pieniądze z kasy chorych

Osiem tygodni przed rozwiązaniem i osiem tygodni po nim – wtedy kategorycznie nie wolno Ci pracować. W tym czasie zamiast normalnego wynagrodzenia otrzymujesz co tydzień pieniądze ze swojej kasy chorych.

Postanowienia dotyczące rodziców zastępczych lub przybranych

Rodziców zastępczych lub przybranych obowiązują często takie same prawa, jak biologicznych rodziców. Różnice można jednak zaobserwować w przypadku bezpłatnego urlopu na dziecko oraz zasiłku na opiekę nad dzieckiem.

Bezpłatny urlop na dziecko (Karenz)

Bezpłatny urlop na dziecko oznacza, że masz prawo wziąć urlop na dziecko. Nie należy tego mylić z pobieraniem zasiłku na opiekę nad dzieckiem (Kinderbetreuungsgeld) wypłacanym przez Ministerstwo ds. Rodziny.

Jak funkcjonuje bezpłatny urlop na dziecko?

Urlop rozpoczyna się po zakończeniu terminu ochrony matki (Mutterschutz), który z reguły wynosi osiem tygodni po porodzie. Bezpłatny urlop wychowawczy może być maksymalnie dwa razy podzielony między rodziców, a każda z jego części wynosić minimum dwa miesiące. O długości trwania urlopu należy poinformować pracodawcę pisemnie.

Urlop wychowawczy, podczas którego rodzic nie może zostać zwolniony, może trwać maksymalnie do drugich urodzin dziecka. Później należy prosić o pisemną zgodę pracodawcy.

Podczas urlopu wychowawczego rodzic nie dostaje wynagrodzenia. Wypłacany jest jednak zasiłek na opiekę nad dzieckiem.

Podział bezpłatnym urlopem wychowawczym

Urlopem rodzice mogą dzielić się dwa razy. Każdy czas trwania urlopu nie może wynosić dłużej niż 2 miesiące. Podczas pierwszej zmiany rodzice mogą być razem na urlopie przez miesiąc.

Praca w czasie urlopu wychowawczego

Podczas bezpłatnego urlopu wychowawczego można pracować w niewielkim wymiarze godzin – maksymalnie 13 tygodni w roku kalendarzowym.

Uwaga

Bezpłatny urlop wychowawczy a zasiłek na opiekę nad dzieckiem to nie to samo – zasięgnij informacji czy pieniądze, które zarabiasz dodatkowo mają wpływ na wysokość zasiłku.

Przesunięcie części urlopu wychowawczego

Rodzice mają prawo do przesunięcia trzech miesięcy urlopu do siódmego roku życia dziecka i wybrania go w momencie, kiedy dziecko rozpocznie szkołę.

Chcesz zakończyć trwanie stosunku pracy?

Jeżeli w momencie narodzin dziecka chcesz przestać pracować, pamiętaj, że masz prawo do odprawy.

Zasiłek na opiekę nad dzieckiem (Kinderbetreuungsgeld)

Kto ma do niego prawo?

Prawo do zasiłku na opiekę nad dzieckiem powstaje po jego narodzeniu. Kiedy rodzic korzysta z prawa do 8-tygodniowej przerwy od pracy i pobiera pieniądze z kasy chorych, zasiłek na opiekę nad dzieckiem również będzie mógł pobierać do tego momentu.

Prawo do zasiłku ma zawsze tylko jeden z rodziców. Obowiązuje to zarówno rodziców biologicznych, jak i przybranych i zastępczych.

Warunki:

– pobieranie zasiłku rodzinnego na dziecko,

– miejsce zamieszkania dziecka i rodzica znajduje się w Austrii,

– dziecko jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego,

– prowadzenie dokumentacji leczenia w ramach tzw. Mutter-Kind-Pass,

– nieprzekroczenie granicy, do której można dorobić w danym roku kalendarzowym,

– jeżeli nie jesteś obywatelem Austrii należy przedłożyć zaświadczenie o legalnym pobycie lub potwierdzenie wypełnienia niektórych warunków wynikających z prawa dla azylantów.

Warianty zasiłku na opiekę nad dzieckiem

Kiedy złożysz wniosek o zasiłek na opiekę nad dzieckiem, musisz wybrać jeden z pięciu wariantów tego świadczenia. Ogólnie chodzi o wydłużenie czasu pobierania zasiłku, jeżeli rodzice się nim dzielą. W przypadku bliźniąt, trojaczków – wysokość świadczenia zwiększa się.

1) wariant zryczałtowany 30+6: 436 euro na miesiąc do 30 względnie 36 miesiąca życia dziecka

2) wariant zryczałtowany 20+4: 624 euro na miesiąc do 20 względnie 24 miesiąca życia dziecka

3) wariant zryczałtowany 15+3: 800 euro na miesiąc do 15 względnie 18 miesiące życia dziecka

4) wariant zryczałtowany 12+2: 1 000 euro na miesiąc do 12 względnie 14 miesiące życia dziecka

5) wariant uzależniony od wysokości wynagrodzenia 12+2: 80 procent ostatniego dochodu netto na miesiąc (maksymalnie 2 000 euro) do 12 względnie 14 miesiąca życia dziecka.

Kolejna pociecha?

Zasiłek na opiekę nad pierwszym dzieckiem kończy się w momencie narodzin drugiego.

Dorabianie w czasie pobierania zasiłku opiekuńczego

Pobierając zasiłek, możesz zarobkować – ale w niewielkim stopniu. W każdej wersji pobierania zasiłku obowiązują jednak inne progi.

Inne możliwości uzyskania pomocy

– zasiłek rodzinny (Familienbeihilfe),

– zapomoga do zasiłku na opiekę nad dziećmi (Beihilfe zum Kinderbetreuungsgeld) – m.in. dla matek samotnie wychowujących dziecko,

– zasiłek na opiekę nad dzieckiem Austriackiego Urzędu Pracy (AMS-Kinderbetreuungsbeihilfe) – Urząd Pracy wspomaga rodziców, kiedy muszą płacić za opiekę nad dziećmi z powodu podjęcia pracy lub dalszego kształcenia,

– wyrównanie rodzinne (Familienhärteausgleich) – jednorazowa pomoc finansowa dla potrzebujących rodzin.

Powrót do pracy (Wiedereinstieg)

Wracasz do pracy? Wiele regulacji prawnych powinno Ci ułatwić pogodzenie życia zawodowego z rodzinnym.

Czas pracy (Elternteilzeit)

Do siódmego roku życia swojego dziecka masz prawo do ustalenia nowych godzin pracy. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!