Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

O co chodzi?

Ta liczba również decyduje o wysokości dodatku klimatycznego Klimabonus w Austrii

pieniądze, klimabonus, dodatek klimatyczny, euro, wypłata
Foto: Freepik
Wysokość Klimabonus w Austrii zależy nie tylko od miejsca zamieszkania. Liczba 183 również określa, czy i ile ktoś otrzyma dodatku klimatycznego. O co chodzi?

Klimabonus w Austrii – tyle wynosi

Kolejna tura wypłat dodatku klimatycznego Klimabonus trafi do mieszkańców Austrii we wrześniu. W zależności od miejsca zamieszkania w Austrii można liczyć na 145, 195, 245 lub 290 euro. Decydujące jest jednak nie tylko miejsce zamieszkania.

Dodatek klimatyczny Klimabonus przeznaczony jest dla wszystkich osób, które mają główne miejsce zamieszkania w Austrii przez co najmniej sześć miesięcy w roku 2024. Niezależnie od obywatelstwa i wieku. Obywatele spoza Austrii muszą posiadać legalny status rezydenta”, wyjaśnia austriackie Ministerstwo Ochrony Klimatu.

Klimabonus a miejsce zamieszkania

To, ile otrzyma każdy obywatel, zależy od jego głównego miejsca zamieszkania. W zależności od infrastruktury i połączeń transportu publicznego, istnieją cztery poziomy, z tak zwanym wyrównaniem regionalnym dodawanym do kwoty podstawowej.

Mieszkańcy wsi, którzy są zależni od swoich samochodów, wydają na transport nawet dwa razy więcej niż wiedeńczycy z dobrze rozwiniętą siecią transportu publicznego. W 16 z 23 dzielnic Wiednia obowiązuje więc tylko minimalna kwota 145 euro.

Wszystkie osoby poniżej 18 roku życia mogą liczyć na połowę dodatku klimatycznego. Pieniądze trafiają jednak na konto osoby pobierającej zasiłek rodzinny Familienbeihilfe. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zawsze otrzymują pełną kwotę. W tym celu w legitymacji osoby niepełnosprawnej musi być odpowiednia adnotacja. A mianowicie: „korzystanie z transportu publicznego nie jest uzasadnione z powodu trwałych ograniczeń ruchowych spowodowanych niepełnosprawnością”.

O co chodzi z liczbą 183?

„Wyłączone są osoby, których główne miejsce zamieszkania znajdowało się w Austrii przez mniej niż 183 dni w roku. Również obywatele spoza Austrii nieposiadający statusu legalnego rezydenta nie mogą liczyć na dodatek klimatyczny. Osoby, które spędziły więcej niż 183 dni w sądzie lub oficjalnie nakazanym areszcie, lub odbywały karę pozbawienia wolności w roku uprawniającym do świadczenia są także wykluczone”, wyjaśniło ministerstwo.

Oznacza to, że noworodki, pod warunkiem, że osiągnęły wiek 183 dni do 31 grudnia, są także uprawnione do dodatku klimatycznego. To samo dotyczy więźniów, którzy przebywali w więzieniu krócej niż 183 dni. Uchodźcy, którzy legalnie przebywają w Austrii, są również uprawnieni. Warunkiem jest, że mieli główne miejsce zamieszkania w Austrii przez co najmniej 183 dni w 2024 roku.

Jedyny wyjątek od „zasady 183” dotyczy dzieci urodzonych między 1 stycznia 2006 roku a 31 grudnia 2006 roku. „Jeśli dziecko ukończy 18 lat w roku uprawniającym do świadczenia, otrzyma pełny Klimabonus”.

Podobnie jak w poprzednim roku, pieniądze trafią do obywateli przelewem bankowym. Uwzględnione zostaną wszystkie dane kont wprowadzone poprawnie do 10 lipca na stronie finanzonline.at. Wypłaty rozpoczną się od początku września. Do osób, które nie podały danych bankowych trafią bony Pluxee, wysłane listem (doręczenie do rąk własnych). Jednak procedura ta może trochę potrwać.

Co nowego w tym roku?

Zupełną nowością w 2024 roku jest to, że państwo ponownie pobierze część premii klimatycznej od niektórych obywateli. Ministerstwo Ochrony Klimatu wyjaśnia: „Aby zwiększyć sprawiedliwość społeczną, w tym roku przewiduje się, że premia klimatyczna podlega opodatkowaniu od rocznego dochodu przekraczającego 66.612 euro”.

Pod względem miesięcznego dochodu (podstawa wymiaru + ubezpieczenie społeczne) oznacza to, że premia klimatyczna będzie opodatkowana od dochodu brutto w wysokości 6.600 euro.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.