41 procent pracowników w Niemczech otrzymuje dodatek urlopowy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Gospodarki i Socjologii (WSI) fundacji Hans-Böckler-Stiftung. W ubiegłym roku była jeszcze mowa o 43 procentach. Pracownicy zarabiający między 2.000-5.000 euro otrzymają w tym roku od 155 do 2.270 euro dodatku. Ankietę przeprowadzono w 22 branżach.
Najmniej pieniędzy otrzymają zatrudnieni w rolnictwie (średnio 195 euro) i górnictwie (156 euro). Największego dodatku mogą spodziewać się natomiast pracownicy zajmujący się obróbką drzewa lub materiałów syntetycznych (2270 euro), drukarstwem (2043 euro) oraz pracujący w branży metalurgicznej (1805 euro).
Z analizy wynika, że dodatek urlopowy Urlaubsgeld dostają w większości mężczyźni, a w Niemczech Zachodnich wypłacany jest częściej niż na wschodzie kraju. Różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem widoczne są również w wysokości dodatku. Poza tym można zaobserwować prawidłowość, że im mniejsze przedsiębiorstwo, tym rzadziej wypłacany jest wspomniany Urlaubsgeld.
Nie bez znaczenia jest również wysokość wynagrodzenia. Tylko 29 procent pracowników, których wynagrodzenie mieści się w przedziale od 1.000 do 2.000 euro otrzymuje dodatek urlopowy. W lepszej sytuacji są pracownicy zarabiający powyżej 5.000 euro – aż połowa z nich otrzymuje dodatkowe pieniądze na wakacje.
Źródło: Focus