Odliczenie kosztów dojazdu (Verkehrsabsetzbetrag)
Dojazd do pracy kosztuje czas i pieniądze, dlatego w pierwszej kolejności koszty dojazdów zostają pokrywane przez ryczałt nazywany Verkehrsabsetzbetrag. Kwota rekompensująca wydatki zostaje automatycznie wliczana do wynagrodzenia i wynosi od 1 stycznia 2016 400 euro.
Pendlerpauschale i Pendlereuro
Spełniając określone warunki można otrzymać ryczałt dla dojeżdżających do pracy (Pendlerpauschale) i ewentualnie tzw. Pendlereuro. Chodzi głównie o to czy pracownik jest w stanie korzystać z komunikacji miejskiej oraz jaka jest odległość od miejsca jego zamieszkania do miejsca pracy.
Przy obliczaniu odległości od miejsca pracy ważne jest czy pracownik korzysta z komunikacji miejskiej. Prócz drogi przebytej tramwajem, autobusem czy metrem liczona jest również pozostała odległość przemierzana pieszo.
Ryczałt zaniża podstawę obliczania podatku dochodowego (Lohnsteuerbemessungsgrundlage), według której kształtuje się później należny podatek. Wysokość odliczenia zależy od końcowej stawki podatkowej (Grenzsteuersatz).
Pendlereuro stanowi kwotę, którą można odliczyć od podatku, a jego wartość obliczamy mnożąc odległość między domem a miejscem pracy (np. 27 km do pracy x2 daje 54 euro).
Odliczając koszty dojazdów od podatku jako koszty uzyskania dochodu (Werbungskosten), nie przysługuje już Pendlerpauschale. Wniosek o przyznanie L 34 można pobrać pod tym linkiem.
Jak otrzymać Pendlerpauschale i Pendlereuro?
Wniosek o Pendlerpauschale i Pendleruero należy złożyć u swojego pracodawcy. Niezbędny w tym celu jest wydruk z kalkulatora dla dojeżdżających do pracy (Pendlerrechner dostępny pod tym linkiem).
Jeżeli z przyczyn technicznych nie potrafisz uzyskać swojego wyniku lub Twoje miejsce zamieszkania znajduje się poza granicami Austrii, wypełnij formularz L 33 dostępny pod tym linkiem. Dzięki temu Pendlerpauschale i Pendlereuro zostaną doliczone do wynagrodzenia.
Rowerem do pracy
Twoje miejsce pracy nie znajduje się daleko od domu? Jesteś w stanie dojeżdżać do pracy na rowerze? Warto skorzystać z wyznaczania tras oraz zaczerpnąć informacji na temat akcji „Radelt zur Arbeit” („Rowerem do pracy”), w której można wygrywać ciekawe nagrody.
Samochodem do pracy
Warto przekonać się do portali porównujących ceny paliw na stacjach w Twoim rejonie, jak również wziąć sobie do serca podstawowe zasady ekonomicznej jazdy.