Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Rozliczenie podatku z Austrii

Austria jako kraj dający możliwość stabilnego zatrudnienia i wysokich zarobków cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób poszukujących zatrudnienia.

Austriacki rynek pracy po 1 maja 2011 otworzył się również dla osób nie posiadających podwójnego obywatelstwa. Sporej liczbie osób, które w zeszłym roku pracowały w kraju Mozarta, nasuwa się szereg pytań, które kierują – do nas, a zatem pod dobry adres. Zainteresowanie tym tematem, jak co roku, nasila się w marcu. Postanowiliśmy zatem, że w tym tekście napiszemy nieco o rozliczeniu podatku w Austrii. Każdy płacący podatki w tym czy innym kraju chciałby przynajmniej w części je odzyskać, o ile istnieje taka możliwość. Inna sprawa, że wiele osób chciałoby też wiedzieć, czy w ogóle powinny się rozliczać. W związku z tym dziś informujemy o tym, kiedy warto się rozliczać z podatku z Austrii, kiedy jesteśmy zobowiązani do złożenia podatku oraz… w jakich sytuacjach możemy zeznania nie składać.

Czy mam obowiązek rozliczenia podatku?

Osoba zatrudniona podlegająca opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzenia zobowiązana jest do złożenia zeznania podatkowego w wypadku, gdy jej roczne dochody przekraczają 12 000 € oraz gdy:

 • jej dodatkowe dochody (np. z umowy-zlecenia, z innych samodzielnych prac, z wynajmu lub dochody w innych krajach) przekraczają 730 €
 • otrzymuje wynagrodzenia/emerytury z dwu lub więcej źródeł, które nie zostaną wspólnie opodatkowane
 • niesłusznie domagała się kwoty podlegającej odliczeniu jako jedyny żywiciel rodziny
 • niesłusznie wykorzystała ryczałt osoby dojeżdżającej do pracy
 • podała pracodawcy niezgodne oświadczenie dotyczące nie podlegającego opodatkowaniu dodatku do świadczeń rodzinnych
 • otrzymywała dochody jako austriacki poseł w Parlamencie Europejskim.

Kiedy urząd może wezwać do złożenia wezwania?

Austriacki Urząd Skarbowy może wezwać Państwa do złożenia rozliczenia podatkowego za rok 2011 w terminie do końca września 2012. Może to mieć miejsce, jeżeli:

 • otrzymywali Państwo zasiłek chorobowy, odszkodowanie za ćwiczenia wojskowe, odprawy za urlop w branży budowlanej, wypłaty składek ubezpieczenia społecznego
 • w naliczeniu podatku od wynagrodzenia zostały uwzględnione kwoty odliczone od podatku (np. koszty uzyskania przychodu, wydatki specjalne, inne obciążenia), w rzeczywistości jednak nie są to wydatki w takich wysokościach, jakie podano w oświadczeniu o kwocie wolnej.

Często jednak zdarzają się sytuacje wezwań podatnika do złożenia zeznania podatkowego za dany rok. Zlekceważenie wezwania może doprowadzić do nałożenia na podatnika przez urząd kary pieniężnej.

Kiedy warto się rozliczyć?

Jeżeli nie występują u Państwa żadne z wyżej wymienionych warunków, dodatkowo nie zostaliście wezwani przez urząd, to nie macie obowiązku do składania zeznania podatkowego. Mimo wszystko warto się zastanowić, czy zaliczka pobrana na podatek nie jest za wysoka. Jeżeli zapłacili Państwo za dużo podatku,należy się zwrot. Najczęściej ma to miejsce:

 • jeżeli mieli Państwo w 2011 roku nieregularne pensje (np. zależne od nadgodzin) albo w poszczególnych miesiącach nie były pobierane pensje, a podatek odprowadzany był od rocznego dochodu
 • nie brali Państwo dotychczas pod uwagę wydatków podlegających odliczeniu (np. wydatki specjalne, koszty uzyskania przychodu, inne obciążenia)
 • chcą Państwo dochodzić roszczeń strat poniesionych w minionym roku z dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu (np. wynajem domu)
 • na podstawie zeznania podatkowego chcą Państwo dochodzić roszczeń z poprzedniego prowadzenia przedsiębiorstwa, które przyniosło straty
 • nie przekroczyli Państwo kwoty wolnej od podatku mimo to podatek został potrącony
 • mają Państwo dzieci, na które otrzymujecie zasiłek rodzinny (w tym wypadku należy się Państwu kwota wolna 220 € od jednego dziecka; taką ulgę otrzymają Państwo po złożeniu wniosku na odpowiednim formularzu L1k; gdy rodzice osobno dochodzą roszczeń, należy im się kwota 132 € od jednego dziecka)
 • płacili Państwo alimenty na dzieci, w tym przypadku należy się kwota odliczenia na utrzymanie.

Wskazówka:W ostatnich wymienionych przypadkach macie Państwo czas na złożenie zeznania podatkowego 5 lat, tzn. za rok 2011 do końca 2016 roku. Co ważne, jeżeli wbrew oczekiwaniom pojawi się decyzja o dopłacie do podatku, wniosek w ciągu miesiąca można wycofać.

Jakie są terminy składania zeznania podatkowego na rok 2011: Ostateczny termin oddania obowiązkowego zeznania podatkowego to 30.04.2012 (składanie zeznania online do 2.07.2012). Podatnicy, którzy korzystają z usług doradcy podatkowego, mają wydłużony czas składania zeznań w tym roku, jeśli zeznanie za rok 2010 było składane elektronicznie (wydłuża im to czas składania do 30.04.2013), trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dopłaty podatku zostaną oprocentowane od 30.09.2012. W innych przypadkach rozliczeń podatkowych termin wydłuża się do 1.10.2012 r.

Czy dochody austriackie należy wykazać w Polsce?

Należy pamiętać, że każda osoba osiągająca dochody w Austrii, której centrum interesów życiowych jest Polska, ma obowiązek wykazania austriackich dochodów w Polsce. Więcej o opodatkowaniu zagranicznych dochodów pisaliśmy w jednym z ostatnich numerów naszego tygodnika. Również zachęcamy do jego lektury.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.