Na podstawie normy, wprowadzonej w 2011 roku do konstytucji kantonu Neuenburg, Sąd Federalny orzekł, że wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 20 franków na godzinę jest dopuszczalne. Prawo wchodzi natychmiast w życie, mimo sprzeciwu ze strony pracodawców oraz organizacji branżowych, które zarzucały projektowi sprzeczność z zasadą wolności gospodarczej oraz zasady równego traktowania.
Z tą argumentacją nie zgodził się Sąd Federalny, który uznał, że wprowadzenie płacy minimalnej w kantonie Neuenburg ma na celu walkę z biedą i ubóstwem. Z kolei jego wysokość w postaci 20 franków określono mianem stosunkowo niskiej ale koniec końców proporcjonalnej. Kolejnym argumentem były wyjątki od jej wypłacania, które mają obowiązywać przykładowo w rolnictwie.
Za podstawę do ustalenia minimalnej płacy ustawodawca wziął wynagrodzenie sięgające 41.759 franków rocznie. Dzieląc to przez 41 godzin pracy tygodniowo i 52 tygodnie pracy w przeciągu roku, dochodzimy do stawki na poziomie 20 franków za godzinę.