W Wiedniu rodzice szukający placówki przedszkolnej dla swoich pociech, mogą wybierać spośród prywatnych oraz państwowych przedszkoli.
Zapisy
Dziecko powinno zostać zapisane do przedszkola w trakcie naboru głównego (niem. Hauptanmeldezeit) przypadającego na miesiące listopad i grudzień, jeśli chcemy by od przyszłego roku od września mogło uczęszczać do państwowego przedszkola. W tym miejscu warto zaznaczyć, że data zgłoszenia nie ma wpływu na to, czy dziecko zostanie przyjęte czy też nie. Decyzja zapada bowiem na podstawie ściśle określonych, obiektywnych kryteriów. Jeśli na jedno miejsce w danym przedszkolu przypada kilka dzieci, najpierw zostaną przyjęte te które spełniają niniejsze warunki:
- udokumentowana aktywność zawodowa rodziców (np. przy pomocy zaświadczenia od pracodawcy, decyzji podatkowej czy potwierdzenia z uczelni),
- rodzeństwo uczęszczało również do prowadzonych przez miasto placówek a rodzice są aktywni zawodowo,
- bliskość miejsca zamieszkania,
- wiek (dzieci między 4. a 6 rokiem życia).
Nie bez znaczenia są w tym przypadku również aspekty społeczne. Zasadniczo jednak pierwszeństwo mają dzieci, których rodzice są aktywni zawodowo i potrafią to udokumentować.
#Wskazówka: Przedszkole nie jest prawnie zobowiązane do przyjęcia dziecka.
Każdy, kto przegapi termin zapisów, może zwrócić się z prośbą o pomoc do magistratu, do działu zajmującego się przedszkolami. Należy jednak pamiętać, że ubiegając się o miejsce dla dziecka w przedszkolu poza zapisami, wybór placówek będzie znacznie ograniczony.
Wsparcie finansowe
Miasto Wiedeń ma mocno rozbudowany system świadczeń pomagającym rodzicom, których dzieci uczęszczają do placówek przedszkolnych – zarówno tych prywatnych jak i tych państwowych.
Można ubiegać się m.in. o obniżenie lub zwolnienie z opłat za przedszkole czy zwolnienie z opłat za stołówkę. Z drugiej strony, koszty nauki oraz opieki nad dzieckiem mogą zostać odliczone od podatku przy okazji składania zeznania podatkowego. Podobnie sprawa ma się z opłatami za stołówkę – one również mogą zostać odliczone jako tzw. wyjątkowe obciążenie finansowe.