Każdy z zaproszonych gości – tych z bliska i tych z daleka – jadąc do Koszęcina, miał swój cel, który chciał zrealizować. Dla jednych były to rozmowy, przekazanie informacji, a dla innych poznanie nowych ludzi, potencjalnych kontrahentów. Jednak zarówno zaproszeni przedsiębiorcy, jak i urzędnicy powtarzali jednym głosem: takie spotkania są ogromnie ważne i niezwykle potrzebne. Potwierdził to w wywiadzie z Punkt.media Sven Erichson, przedstawiciel Izby Przemysłowo-Handlowej z Magdeburga. – Takie spotkania są bardzo ważne – żeby się doinformować, co właśnie się dzieje u sąsiadów, względnie po prostu porozmawiać w luźnej atmosferze. Ma to znacznie większą wartość od naukowych lektur –stwierdził. – W takiej atmosferze znacznie lepiej się rozmawia i więcej załatwia aniżeli wtedy, gdy siedzimy naprzeciwko siebie, dyskutujemy, a na końcu mamy wszyscy pełne głowy i nic nie posuwa się właściwie do przodu – wyjaśniał przedstawiciel izby, który w trakcie konferencji mówił o ekspansji firm chińskich na rynek zachodni w kontekście zagrożeń, ale także korzyści zarówno dla polskich, jak i niemieckich firm.
Sven Erichson (Fot. Piotr Domański)
Słowa Svena Erichsona potwierdzili zaproszeni przedsiębiorcy tacy jak Łukasz Bach, właściciel firmy Perfekt Busy: – Myślę, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Musimy poznawać nowych kontrahentów, z którymi później będziemy współpracować. Taka impreza bardzo w tym pomaga – mówił w wywiadzie dla Punkt.media.
W poszukiwaniu nowych kontaktów do Koszęcina przyjechali także Peter Dyroff, dyrektor sprzedaży firmy Meeco Communication Services, oraz Roland Hess, prezes targów Dresdner Weitsicht. – Mamy nadzieję pozyskać dużo dobrych kontaktów zwłaszcza z polskimi wystawcami, których chcielibyśmy zaprosić do Drezna, by również tam nawiązywać relacje biznesowe, ponieważ chcielibyśmy wszyscy, by polskie firmy osiedlały się również na terenie Saksonii i współpracowały z nami na miejscu, zamiast koncentrować się wyłącznie na zachodnich Niemczech – mówił Hess, zapraszając na targi, które odbędą się w październiku 2018 roku.
Do udziału w konferencji organizatorzy zaprosili również szereg ekspertów, a wśród nich Görana Kronberga, który w trakcie swojej prezentacji przybliżył zebranym na sali słuchaczom problematyczne zagadnienia związane z europejskim prawem przewozowym, dzieląc się z gośćmi licznymi radami i wskazówkami. – Usłyszeliśmy bardzo dużo informacji związanych z prowadzeniem działalności, kontaktami zagranicznymi. Niewiele takich wiadomości można uzyskać gdzie indziej – komentował Łukasz Bach. Jednym z poruszanych w trakcie konferencji tematów były plany rozwoju transportu drogowego i kolejowego. O modernizacji śródlądowych dróg wodnych mówiła z kolei Joanna Kościcka-Posiewka z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Georg Smuda (Fot. Piotr Domański)
Georg Smuda, prezes firmy Smuda Consulting, mówił w Koszęcinie o problemach, z jakimi borykają się polskie przedsiębiorstwa na niemieckim rynku. Jego zdaniem, mimo że Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, polscy przedsiębiorcy nadal nie znają rynku niemieckiego. – Każde takie spotkanie jak to dzisiejsze uświadamia przedsiębiorcom, jakie niebezpieczeństwa istnieją na tym rynku – mówił w wywiadzie dla Punkt.media. Prezes Smuda Consulting również pozytywnie oceniał rolę takich konferencji, podkreślając, że z jego prezentacji przedsiębiorcy mogą się m.in. dowiedzieć, co zrobić, by zlecenie z Niemiec przynosiło konkretny, solidny zysk dla ich firm.
Na zdjęciu od lewej: Prof. Zygmunt Przybycin, Prof. Andrzej Bujak, Arnold Czech, Katarzyna Nagły und Roland Wrzeciono
(Fot: Piotr Domański)
Mówiono też dużo o wchodzeniu na nowe, zagraniczne rynki i sposobach wzmacniania pozycji na własnym podwórku. Wielu przedsiębiorców interesował w tym kontekście temat pozyskiwania zewnętrznych środków na finansowanie działalności firmy. Nie może więc dziwić, że dyskusja panelowa związana z tym właśnie tematem, w której udział wzięli: Arnold Czech (Fundacja Rozwoju Śląska), Roland Wrzeciono (OCRG), a także prof. Zygmunt Przybycin i prof. Andrzej Bujak, cieszyła się sporą frekwencją. Agnieszka Żurakowska przyznała później, że zyskała wiele cennych informacji. – Biorąc pod uwagę, że jestem przedsiębiorcą, który boryka się poniekąd z poruszanymi tematami, utwierdziłam się w przekonaniach, które sobie kreowałam. Uważam, że takich spotkań jak dzisiejsze powinno być znacznie więcej. Tak by przedsiębiorcy mogli spotykać się z urzędnikami, żeby poruszać problemy dotyczące dnia codziennego w prowadzeniu firmy – mówiła właścicielka Hotelu Dębowe Wzgórze. Wtórował jej przedstawiciel firmy Protec – Tomasz Graca, który uważa, że takie wydarzenia umacniają świadomość zarówno ludzi biznesu, jak i pracowników instytucji wspierających przedsiębiorczość, że obie strony nie mogą pracować w oderwaniu od realiów, bez ścisłego współdziałania. Ta współpraca jest niezwykle ważna, gdyż potrzebujemy siebie nawzajem – podkreślał.
Axel Rickert (DIHK) i Tomasz Zjawiony (RIG Katowice) /Fot. Piotr Domański
O gospodarce oraz przedsiębiorczości w odrobinę szerszym kontekście mówili Tomasz Zjawiony (RIG Katowice) i Axel Rickert z niemieckiego DIHK. Gospodarka jest najważniejszą częścią każdej rzeczywistości, niezależnie od tego, czy to jest rzeczywistość polska, niemiecka, amerykańska czy kazachstańska. Na przedsiębiorcach opierają się gospodarki wszystkich krajów. Każda dyskusja, która prowadzi do przekonania, że istnieje szansa zmian na dobre, jest bardzo potrzebna. Mam nadzieję, że takie informacje będziemy w stanie stąd wynieść, że pewne rzeczy możemy robić lepiej i zaczniemy tak robić – mówił wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który wspólnie z przedstawicielem DIHK dyskutował o obligatoryjnej przynależności do izb gospodarczych oraz o szansach i zagrożeniach z tym związanych.