Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile zarabiają sprzątaczki w Niemczech?

Sprzątają, myją, zamiatają, prasują i utrzymują całe budynki w czystości, dbają o porządki w prywatnych domach, a czasami myją nawet okna wieżowców. Jak wysokie zarobki otrzymują więc służby sprzątające w Niemczech?

Ile wynosi średni zarobek personelu sprzątającego? Osoby dbające o czystość w budynkach są związane zbiorowym układem pracy i mają określoną płacę minimalną, którą wywalczył dla branży Przemysłowy Związek Zawodowy IG Bau. Kto zajmuje się czyszczeniem wnętrz, otrzymuje w pierwszej grupie płacowej wynagrodzenie minimalne o wysokości 10,30 euro brutto na godzinę na zachodzie oraz w kraju, na wschodzie płaca ta wynosi 9,55 euro. Prawnie ustalona wysokość wynagrodzenia minimalnego wynosi aktualnie 8,44 euro brutto na godzinę. Osoby zatrudnione w szóstej grupie płacowej, czyli czyszczące elewacje budynków oraz myjące okna zarabiają aktualnie średnio od 13,55 euro na Zachodzie i 12,18 euro na Wschodzie. Otrzymują oni wyższe wynagrodzenie, ponieważ ich praca wymaga większych umiejętności niż sprzątanie wnętrz. Od 2020 roku w całym kraju ma obowiązywać wspólna minimalna krajowa, która wyniesie 10,18 euro w pierwszej i 14,10 euro w szóstej grupie płacowej.

Druga grupa płacowa obowiązuje osoby, które sprzątają bloki operacyjne, izolatki, oddziały intensywnej terapii oraz oddziały gruźlicy. Stawka minimalna jest tu o 64 centy wyższa na zachodzie Niemiec i o 53 centy na wschodzie kraju. W trzeciej grupie płacowej znajdują się zajęcia, które wymagają dodatkowych kwalifikacji, jak na przykład zwalczanie szkodników, czy techniczna ochrona przed promieniowaniem. Zatrudnieni otrzymują więc między 10,67 euro (na wschodzie kraju), a 11,60 euro (na zachodzie kraju). Dziewiąta grupa płacowa zapewnia zaś 15,46 euro we wschodnich landach i 17,31 euro w zachodnich. Według danych Federalnego Urzędu Pracy, osoby zajmujące się sprzątaniem budynków zarabiają średnio 1.885 euro miesięcznie, podczas gdy osoby myjące okna – 2.292 euro.

Jednak pośród pracodawców są też tacy, którzy płacą wprawdzie stawkę minimalną, lecz przy każdej jej podwyżce wymagają posprzątania większej powierzchni budynku w tym samym czasie pracy. Kto zaś nie chce pozwolić na takie traktowanie, najczęściej wysyłany jest do innego budynku. Najczęściej oznacza to wyższe koszty za dojazd, których pracodawca nie opłaca. Personel sprzątający jest do tego bardzo często związany umową o pracę na czas określony.

Sprzątaczki i sprzątacze zatrudnieni w prywatnych domach nie należą do związków zawodowych, przez co nie są oni związani taryfowym układem pracy i nie mają ustalonej minimalnej stawki wynagrodzenia. Najczęściej pracują też „na czarno”. Istnieją także portale internetowe, które pośredniczą w znalezieniu personelu sprzątającego. Stawka godzinna waha się najczęściej między 12 a 18 euro, lecz zawarta jest w niej także prowizja.

Eksperci są zdania, że w niemieckich domach pracuje około 4 mln sprzątaczek i sprzątaczów, z czego większość to kobiety, a 75% zatrudnionych pracuje na czarno. Instytut badawczy Forsa przeprowadził w 2016 roku badanie, według którego 23% badanych płaci swojemu personelowi sprzątającemu 8,50-10 euro na godzinę, 53% oferuje 10-12 euro, 24% nawet więcej.

Źródło: bild.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!