Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Po niemiecki paszport i dowód osobisty bez zdjęcia. Co zmieni się w niemieckich urzędach?

paszport

Dni zdjęć paszportowych w urzędach meldunkowych są policzone. W przyszłości, starając się o dokument tożsamości, nie trzeba będzie już przynosić ze sobą zdjęcia. Wnioskujący zrobią je na miejscu w urzędzie.

Federalne ministerstwo spraw wewnętrznych chce uprościć wniosek o wydanie niemieckiego dowodu osobistego

Wkrótce obywatele nie będą już musieli przynosić biometrycznego zdjęcia jeśli będą składać wniosek o niemiecki dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Zamiast tego zdjęcia można będzie wykonać bezpośrednio w terminalu w urzędzie stanu cywilnego – podobnie jak podpis czy odcisk palca.

Jak poinformowało niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych w swoim oświadczeniu, proces, który został opracowany wspólnie z Bundesdruckerei (państwowa drukarnia odpowiedzialna za druki dokumentów, pieniędzy, itp. – przyp.red.), jest obecnie „testowany w urzędach w Berlinie-Reinickendorf, Bielefeld, Haldensleben, Herne, Hildesheim, Monachium, Rostocku i Stuttgarcie”.

Procedura będzie szybsza i mniej skomplikowana

Krok ten powinien ułatwić obywatelom składanie wniosków i przyśpieszyć procedury. Zdarza się, że przywiezione ze sobą zdjęcia nie spełniają wymogów biometrycznych. Często z tego powodu wnioskujący zostają odesłani, aby wykonać poprawne fotografie. Dzięki nowej usłudze będą w takim przypadku mogli od razu sprawdzić, czy wykonane zdjęcie jest poprawne. Jeśli nie, natychmiast wykonane będzie nowe.

Zdjęcie do niemieckiego dowodu osobistego czy paszportu nadal mogą wykonywać również fotografowie – mają oni wtedy możliwość cyfrowego przesłania zdjęcia bezpośrednio do urzędu. Drukowanie i ponowne skanowanie staje się wówczas zbędne. W oświadczeniu ministerstwo nie wskazało jednak, czy w tym przypadku również od razu zostaną sprawdzone kryteria biometryczne.

Na razie jednak większość obywateli nadal będzie musiała przynosić do urzędu zdjęcia paszportowe. Ogólnokrajowe wprowadzenie procedury planowane jest dopiero w maju 2025 roku.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 17 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.